Kościół w Lubli

Adres:

Lubla 145, 38-130 Frysztak

Gdzieś na Podkarpaciu w południowo-wschodniej Polsce znaleźć możemy malutką wieś- Lublę.

Jej symbolem jest kościół katolicki pod wezwaniem świętego Mikołaja, który został wybudowany w XV wieku w stylu późnogotyckim. Obiekt ten został przebudowany około 1611 roku, jednak dokładna data tejże przebudowy nie została udokumentowana. Obecnie kościół znajduje się na podkarpackim szlaku architektury drewnianej i jest jednym z najcenniejszych zabytków Pogórza Strzyżowskiego. Budowla najprawdopodobniej została wzniesiona przez opata cystersów Mikołaja Grota. Kościół jest orientowany oraz posiada zrębową konstrukcję i kamienne podmurowanie. Był on wielokrotnie remontowany i odnawiany. W 1793 dobudowano do niego słupowo- ramową wieżę, która na przestrzeni wieków została zniszczona. Odbudowano ją dopiero w 1995 roku. Odwiedzając ten kościół szczególna uwagę warto zwrócić na barokowe ołtarze, polichromię oraz jedynastogłosowe organy. Ponadto niezwykle interesującymi elementami wystroju kościoła są: siedemnastowieczny barokowy krucyfiks na tęczowej belce, sześć osiemnastowiecznych rokokowych aniołków oraz ambona z 1778 roku wykonana w tym samym stylu. Turyści często swe zainteresowanie kierują ku dwóm portalom, które zakończone są tak zwanymi "oślimi grzbietami" pochodzącymi z przełomu piętnastego i szesnastego wieku. Na wyposażeniu kościół świętego Mikołaja ma też wiele cudownych rzeźb i obrazów, późnobarokowy konfesjonał, obraz "Misericordia Domini" wykonany w stylu gotyckim oraz wiele pięknych późnogotyckich obrazów, które zostały namalowane na desce. Kościół znajdujący się w Lubli jest zabytkiem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów z całego regionu, a nawet z całej Polski. Ponadto stanowi on niezwykłą wizytówkę województwa podkarpackiego. Z pewnością warto go odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1371