Rezerwat przyrody Herby

Adres:

Frysztak

Obecnie w Polsce tworzonych jest coraz więcej rezerwatów.

Dzieje się tak z pewnością dlatego, ponieważ rozbudowa miast, postęp cywilizacyjny, a także komunikacyjny i usługowy sprawia, że naturalne tereny zielone ulegają zniszczeniu. W dzisiejszych czasach ludzie nie potrafią szanować tego, co dostali od matki natury dlatego koniecznym jest tworzenie między innymi rezerwatów. W szczególności jeśli chodzi o województwo podkarpackie. Jest ono bowiem jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce oraz jednym z najbardziej naturalnych (nie przetworzonych przez człowieka). W województwie podkarpackim z pewnością znajduje się najwięcej rezerwatów przyrody. Jednym z nich jest Rezerwat Herby położony na terenie gminy Frysztak oraz Wiśniowa. został on utworzony w 1999 roku i ma powierzchnię 145, 85 ha. Jego obszar w całości zajmuje las. Rezerwat Herby jest rezerwatem geologicznym powstałym w celu ochrony oryginalnych skalnych wychodni, które znajdują się na samym grzbiecie pasma Jazowej. Są one porośnięte lasami grabowymi i bukowymi. Ponadto rezerwat chroni także odsłonięte skalne utwory oraz "Bramę Frysztacką"- niezwykle malowniczy przełom rzeki Wisłoki. Rezerwat Herby powstał dla celów dydaktycznych, naukowych oraz krajobrazowych. Na terenie rezerwatu znajduje się fragment górskiego pasma, które wchodzi w skład Pogórza Dynowskiego. Oprócz buków i garbów możemy spotkać tu takie drzewa, jak na przykład klony, lipy, jodły oraz brzozy. W niektórych miejscach Rezerwatu Herby zobaczymy także olchy i jesiony. Po przeprowadzonej inwentaryzacji okazało się, że w rezerwacie znajduje się 165 gatunków roślin naczyniowych, a także 45 gatunków roślinności drzewiastej. Rezerwat Herby z pewnością jest jednym z najpiękniejszych rezerwatów w Polsce. Warto odwiedzić go będą w okolicach Frysztaka lub podczas wycieczki w Bieszczady.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2277