Stary Cmentarz Żydowski we Frysztaku

Adres:

Frysztak

Na terenie Polski dawniej mieszkało wielu ludzi narodowości żydowskiej.

Pozostawili oni bo sobie kawałek swojej kultury, wiele zabytków, budynków, a także cmentarzy, które są czymś naprawdę niezwykłym. Żydowski cmentarz inaczej nazywany jest kirkutem. Na terenie Polski znajduje się ogrom tych jakże świętych miejsc. Jeden z cmentarzy żydowskich znajduje się we Frysztaku i nazywany jest Starym Cmentarzem Żydowskim. Frysztak to mała podkarpacka wieś leżąca nad doliną rzeki Wisłoki na wzgórzu. Tereny te dawniej były miejscem niezwykle zróżnicowane pod względem etnicznym. Z pewnością mieszkało tam również wielu Żydów, którzy w dziewiętnastym wieku otworzyli cmentarz we Frysztaku. W dzisiejszych czasach cmentarz ten nie jest czynny, lecz stanowi niezwykłą pamiątkę po Żydach oraz jest miejscem niezwykle chętnie odwiedzanym przez turystów zarówno z tamtejszych rejonów, jak i z całej Polski. Cmentarz ten ma powierzchnię 0, 46 hektara, nie jest więc zbyt duży. Położony jest on na ulicy Parkowej leżącej na południe od frysztackiego rynku i jest on typowym wyznaniowym cmentarzem. Znajduje się na nim około trzydziestu macew, lecz dawniej z pewnością było ich dużo więcej. Najstarsza z nich pochodzi z 1878 roku. Każdy turysta odwiedzający cmentarz powinien zwrócić szczególną uwagę na grób niejakiej Estery Etel zmarłej w 1800 roku, który otoczony został metalowym ogrodzeniem. Estera Etel była córką cadyka Elimelecha Weissbluma z Leżajska. Był on jednym z najwybitniejszych przedstawicieli chasydyzmu, a przy tym jednym z pierwszych judaistycznych cadyków. Ponadto na cmentarzu podziwiać możemy reszty muru, który niegdyś otaczał Stary Żydowski Cmentarz, a który nie niestety nie przetrwał w całości do naszych czasów. Z pewnością warto odwiedzić ten cmentarz będąc w pobliży Frysztaka, gdyż jest on niesamowitą pamiątką historii Żydów polskich.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1557