Szlak Architektury Drewnianej - Trasa nr VIII

Adres:

Frysztak

Szlak Architektury Drewnianej jest drogowym turystycznym szlakiem obejmującym cztery województwa: śląskie, podkarpackie, małopolskie oraz świętokrzyskie.

Głównym celem szlaku jest ocalenie od zapomnienia przepięknych zabytków drewnianej architektury dawnych wsi, a także kultury sztuki ludowej. W województwie podkarpackim długość Szlaku Architektury Drewnianej wynosi, aż 1202 kilometry. Wzdłuż tej trasy spotkać możemy najczęściej stare cerkwie, zabytkowe kościoły, a także dworki oraz piękną zabudowę wiejską. W województwie podkarpackim szlak podzielono na dziewięć tras, z czego jedną z najpiękniejszych jest trasa VIII nazwana trasą jasielsko-dębicko-ropczycką. Ma ona długość 136 kilometrów, a wzdłuż niej spotykamy takie zabytki, jak: kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Załężu, który został wybudowany w 1760 roku, jeden z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce- kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z 1419 roku znajdujący się w Osieku Jasielskim, trzcinicki kościół parafialny pod wezwaniem świętej Doroty z 1551 roku, święcański kościół parafialny pod wezwaniem świętej Anny powstały w 1520 roku, czy kościół parafialny pod wezwaniem świętego Stanisława z 1679 roku znajdujący się w Jodłowej. Ponadto w Łękach Górnych możemy podziwiać kościół parafialny pod wezwaniem świętego Bartłomieja, który został wzniesiony w 1484 roku. Na trasie szlaku w Brzezinach znajduje się natomiast kościół parafialny pod wezwaniem świętego Mikołaja z drugiej połowy piętnastego wieku oraz gogołowski kościół parafialny pod wezwaniem świętej Katarzyny, który został wybudowany w 1672 roku. Kolejne zabytki, które odnajdziemy na trasie to szesnastowieczny kościół parafialny pod wezwaniem świętego Mikołaja w Lubli oraz szebnieński kościół parafialny pod wezwaniem świętego Marcina z 1605 roku. Wszystkie te kościoły mają niesamowity urok oraz swój wyjątkowy charakter, który sprawia, że turyści odwiedzają je coraz częściej i coraz chętniej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 858