Baszta na placu wiosennym

Adres:

Kozielska 17, 48-100 Głubczyce

Głubczyce jak większość polskich miast kiedyś było zwykłą osadą. Z czasem otrzymało prawa miejskie i stało się bardzo ciekawym miejscem, a z biegiem lat również bardzo historycznym.

Obecnie początek miasta datuje się na okolice roku 1224. Latami miasto zyskiwało na popularności, a już tym bardziej, że było położone u brzegu rzeki Psina. Jednak też to położenie jak i cała historia jest ciążka dla miasta. Wielokrotnie było ono niszczone i odbudowywane. Jednym z takich elementów w Głubczycach jest Baszta na placu Wiosennym. Jest to nie tylko doskonale zachowany zabytek, ale przede wszystkim jest to historyczna część miasta. Kiedyś całe miasto chcąc się bronić było całe otoczone murem i obwarowane. Baszta na placu wiosennym jest częścią właśnie tego obwarowania. Jest to baszta wykonana z czerwonej cegły nakryta betonową czapką. Osoby, które zwiedzają przede wszystkim polskie zamki nie mogą ominąć tego miejsca. Jest to niezwykłe przeżycie tym bardziej, że baszta jest obiektem udostępnionym dla zwiedzających. Baszta na placu wiosennym jest jednym z ciekawszych zabytków tego miejsca. Nie tylko przypomina ona o tym, co się wydarzyło w mieście, ale jednocześnie jest niezwykle efektowną ozdobą placu. Jest to połączenie doskonałego wykonania przepięknej architektury z nowoczesnością czasów obecnych. Obok tego obiektu nie można przejść obojętnie. Chcąc poznać więcej szczegółów miasta można również udać się na jego rynek i tam po prostu porozmawiać z ludźmi, z mieszkańcami Głubczyc. To oni są najlepszym źródłem informacji historycznej jak i też oni z dziada na syna przekazują sobie najważniejsze szczegóły powstania miasta jak i jego ciężkich losów. Mieszkańcy jednocześnie są przykładem dużej determinacji i zaangażowania w zabytki, bo baszta na placu wiosennym jest zachowana w bardzo dobrym stanie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 834