Cmentarz żydowski w Głubczycach

Adres:

ul. Wrocławska, Głubczyce

Cmentarz żydowski w Głubczycach wśród turystów znany jest, jako kirkut, który powstał w 1814 roku. Jest to jeden z cmentarzy, który bardzo ucierpiał podczas II Wojny Światowej i w tym czasie został zniszczony.

W 1965 roku teren, który pozostał po starym cmentarzu żydowskim w Głubczycach władze miasta podjęły decyzję o tym, żeby ten teren został zagospodarowany na skwer i tak też się stało. W Głubczycach istnieje za to drugi cmentarz żydowski zwanym nowym. Jest to cmentarz, który został założony w 1890 roku. Całość nowego cmentarza żydowskiego w Głubczycach obejmuje 0, 7 ha powierzchni. Cmentarz ten również uległ podczas wojny zniszczeniu. Dziś można na nim podziwiać tylko jeden zachowany nagrobek oraz mniej więcej osiemdziesiąt macew. Macewa jest starym żydowskim nagrobkiem w formie kamienne, czy też betonowej tablicy. Najczęściej można ją spotkać w formie pionowej, jednak zdarzają się też inne formy. Dodatkowo bardzo charakterystyczne dla macewy jest jej wykończenie. Można zauważyć najczęściej półkole na górze, ale też prostokąt oraz trójkąt. Cmentarz żydowski w Głubczycach jest symbolem ludności żydowskiej zamieszkującej Opolszczyznę. Przebywanie na nim jest wyjątkowym przeżyciem. Władze miasta starają się dbać o to miejsce jak i upamiętniać jej w każdy możliwy sposób. Dzięki temu jak i dzięki wytrwałości mieszkańców Głubczyc możemy po tylu latach podziwiać ten przepiękny cmentarz żydowski, obraz zbrodniczej wojny. Tego typu cmentarzy na Śląsku jest wiele, są to symbole wojny, które bardzo uczą. Uczą historii tych miejsc jak i historii pokrytej dużą ilością krwi. Jest to symbol tego jak człowiek może traktować drugiego człowieka, do czego jest zdolny. Cmentarz żydowski w Głubczycach jest miejscem pamięci, historii jak i miejscem, do którego udaje się wiele osób, aby zobaczyć to zło i zdać sobie sprawę z tego, co się ma, bo czasami o tym wiele osób zapomina. Zapomina, że jest wolnym.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1518