Żółty szlak turystyczny do Górskiego Domu Turysty im. Bohdana Małachowskiego

Adres:

Głuchołazy

Szlak żółty w gminie Głuchołazy jest to szlak prowadzący na Biskupią Kopę z Jarnołtówka. Biskupia Kopa jest najwyższym szczytem Gór Opawskich i wynosi 889 m n. p.m..

Trasę można pokonać w około 1 godzinę i 40 minut. Szlak żółty zaczyna się na parkingu Ośrodka Wczasowo- Rehabilitacyjnego ,,Ziemowit”. Trasa ciągnie się pod górę, dość stromą., wzdłuż doliny Bystrego Potoku. Jest tutaj także strumień górski z krystalicznie czystą wodą. Po drodze zobaczyć możemy wykonaną z kamienia kapliczkę. Znajduje się tam wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Jest bardzo widowiskowa i warta uwagi. Większość szlaku przemierzamy przez las, gdzie napotkać możemy zwietrzeliny skalne w różnych formach. Podczas szlaku napotkamy starą leśniczówkę na Anusi. Było to także gospodarstwo najwyżej położone w Górach Opawskich. Podczas spaceru zobaczymy także obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Prawdopodobnie jest upamiętnieniem dwóch drwali, którzy zginęli przygniecieni drzew, podczas ciężkiej pracy. Na końcu szlaku żółtego znajduje się Schronisko PTTK im. Bogdana Małachowskiego, inaczej zwany Górskim Domem Turysty, gdzie można odpocząć i zatrzymać się na dłużej. Jednak w schronisku obowiązuje ubiór turystyczny. Do tradycji należy odcinanie gościom krawatów. Usytuowane jest na terenie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich Na górze Biskupia Kopa stoi także wieża widokowa im. cesarza Franciszka Józefa, mająca 18 metrów wysokości, wybudowana w 1898 roku. Zobaczyć można piękne widoki, krajobrazy, zwłaszcza pasmo górskie po stronie Jesionników, oraz Głuchołazy i Nysę.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1648