Park Zdrojowy w Głuchołazach

Adres:

Głuchołazy

Park Zdrojowy w Głuchołazach, to miejsce z historią, która sięga kilkuset lat wstecz.

Został założony pod koniec XIX wieku, a powód założenia był oczywisty – to efekt uzyskania przez Głuchołazy statusu uzdrowiska. Status uzdrowiska, miasto zyskało w roku 1877, sam park zaś stworzono w w dolnej części Przedniej Kopy – góry, która jest jedną z gór szlaku znanego jako Góra Parkowa. Park stworzono na obszarze 2 hektarów. Pomiędzy rosnącymi tam drzewami wytyczono alejki spacerowe zamontowano ciekawie wyglądające altanki, w których kuracjusze mogli po prostu posiedzieć i odpocząć. Park nawiązywał do idei wodolecznictwa. W parku można było znaleźć miejsca, w których w przepływającym potoku można było zamoczyć nogi. W parku można było również znaleźć specjalne misy do moczenia rak. Park przez wiele lat cieszył się niemałą popularnością, jeszcze w czasach PRL wyglądał świetnie. W kolejnych latach, zaniedbano go na tyle, że stracił na popularności. Trudno było się temu dziwić – zaniedbany i zarośnięty park, nie zachęcał do odwiedzenia. Kilka lat temu zdecydowano się na rewitalizację parku. Zyskał on nowy blask. Odnowiono alejki parkowe, które były zniszczone, usunięto krzaki, którymi w międzyczasie zarósł park, usunięto zniszczone drzewa. Zdecydowano się na ponowne wytycznej alejek parkowych, naprawę lub wymianę altanek i założenie na terenie parku tabliczek, które w kilku językach zawierały informacje związane z miejscem. Zwiedzając Głuchołazy i okolice tego pięknego miasteczka, warto odwiedzić zrewitalizowany Park Zdrojowy. To miejsce, które może zachwycić. Piękne alejki, drzewa, zieleń, przepływający potok – to robi duże wrażenie. Zwiedzenie parku nie zajmuje zbyt wiele czasu, warto się na to zdecydować, pamiętając, że jesteśmy w miejscu, które jest naznaczone pozytywną historia. Historią miejsca, które pozytywnie działało na zdrowie wielu pokoleń odwiedzających je turystów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3622