Rynek w Głuchołazach

Adres:

Rynek, 48-340 Głuchołazy

Rynek w Głuchołazach, wraz z przyległymi ulicami w całości jest określany jako zabytek, nie tylko z uwagi na zabudowę, ale przede wszystkim z uwagi na charakterystyczny układ urbanistyczny.

Warto wiedzieć, że ten układ urbanistyczny zachowany został w niezmiennej formie przez kilkaset lat. Znany jest z XII wiecznej lokacji. Układ urbanistyczny, który zobaczymy w Głuchołazach, to miejsce, które może zaciekawić wszystkich fanów historii. To prostokątny rynek, do którego przylega dziesięć ulic. Wybiegają one z głuchołaskiego rynku, oddalając się ku innym rejonom miasta. Oprócz nich, tuż przy rynku znajdziemy łukowe ulice, które niegdyś były drogami wzdłuż murów obronnych miasta. Nie każdy wie, że te z pozoru niewielkie ulice były niegdyś fragmentem trasy Wrocław - Morawy. Ponoć taki układ ulic i przebieg dróg, którymi można było dostać się w odległe rejony kraju, był wzorowany na wzorcach rzymskich. Taki układ urbanistyczny, w dzisiejszych czasach sprawdza się tak samo dobrze, jak setki lat temu. Nigdy nie zdecydowano się na jego przebudowywanie. Warto tutaj wspomnieć o tym, że rynek charakteryzuje się niemałą wielkością. Jego wymiary to 125 na 75 metrów. Charakterystycznym punktem głuchołaskiego rynku jest niewielka, dość zniszczona lipa, która jednak wciąż rośnie. Dane historyczne mówią, że posadzono ją w latach 1400-1600. Lipa rosła przez setki lat, stan jej się pogorszył dopiero w dziewięćdziesiątych latach ubiegłego wieku. Wtedy postanowiono ubytki w pniu drzewa zalać betonem. To z kolei spowodowało zagrzybienie innych części drzewa. Lipa jednak nadal się rozwija. Kilka lat temu posadzono kolejne dwie, ale w innej części rynku. Warto poznać Głuchołazy, a będąc w mieście, zwiedzić rynek i jego okolice. To miejsce z pewnością nam się spodoba. Czuć w nim powiew historii, ale i rozwiązania, które śmiało można określić nowoczesnymi.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2799