Szlak spacerowy w Głuchołazach

Adres:

Głuchołazy

Szlak niebieski ma charakter spacerowy i wynosi około 8 kilometrów. Przejście całej trasy zajmuje 2-3 godziny.

Jest jednym z szlaków najczęściej uczęszczanym. Szlak niebieski ciągnie się wzdłuż Drogi Krzyżowej. Rozpoczyna się w Głuchołazach Zdrój, na placu pod ,,Amorkiem”, biegnie stokami Góry Parkowej. Początkowo szlak biegnie razem ze szlakiem czerwonym. Kapliczki drogi krzyżowej zostały wykonane z kamienia w 1930 roku. Natomiast kapliczki na Górze Parkowej przetrwały z lat 1859 roku, które zostały wykonane przez miejscowych. Obrazy na kapliczkach zostały wykonane przez Józefa Mitschke. Podczas wędrówki szlakiem można zobaczyć studnię Jakubową, gdzie znajduje się też źródło Sarniego Potoku, a także granitowy głaz, który jest pozostałością pomnika hrabiego Franciszka Ballestrema. Za ostatnimi kapliczkami Drogi Krzyżowej szlak biegnie przez Przełęcz 5O5 (Przełęcz Siodło). Podążając dalej trasą, spacerujemy po zboczach Średniej i Przedniej Kopy. Droga nazywana jest przez miejscowych ,,Drogą Górną Świńską”. Zobaczyć możemy tutaj piękne, leśne krajobrazy i widoki na miejscowe góry i pola. Warto również zwrócić uwagę na kapliczkę św Anny, która została wybudowana na tzw. ,,Wiszących skałach”. Przy zejściu dochodzimy do promenady obok Chatki Myśliwskiej, która została wyremontowana przez Klub Górskiego PTTK. Zobaczyć możemy tutaj również źródło, Juvenii”. Zbliżając się do końca trasy, mijamy źródełko ,,Chrobrego” i przechodzimy pod wiaduktem kolejowym. Szlak niebieski kończy obok fontanny z Amorem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1985