Ławeczka Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach

Adres:

Rynek, Gorlice

Osoby Ignacego Łukasiewicza przedstawiać w Gorlicach nie trzeba, jest to niewątpliwie najsławniejsza postać tego miasta, dla Gorlic pan Łukasiewicz jest tak samo ważny jak dla Torunia Mikołaj Kopernik a dokonał rzeczy równie wielkiej jak Polski astronom.

Ignacy Łukasiewicz to wynalazca lampy naftowej a co jeszcze ważniejsze to fakt, że odkrycie to nie było przypadkowe. Gorlice to miasto związane już od bardzo dawna z przemysłem rafineryjnym i wydobyciem ropy naftowej, w okolicy istniało kilka ogromnych kopalni i rafinerii. Słynny Polak mieszkał i pracował w Gorlicach w latach 1853 - 1858 oraz znany jest również z utworzenia w mieście apteki, która znajdowała się w dzisiejszym budynku ratusza miejskiego. Również za lat jego życia i oczywiście za jego pomysłem stanęła tutaj pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa, dokładnie miało to miejsce w roku 1854 na rogu ulic Kościuszki i Węgierskiej. Wcześniejsze lata swojego życia spędził we Lwowie. Osobę Ignacego Łukasiewicza upamiętnia w mieście kilka pomników, jednak najciekawszym i najbardziej popularnym jest niewątpliwie pomnik "Ławeczka Łukasiewicza", którą zaprojektował Zdzisław Tohl a odsłonięcie miał miejsce dnia 7 kwietnia 2013 roku. Pomnik ten mieści się na gorlickim rynku, dzięki temu nie trzeba daleko go szukać, gdyż rynek jest niewątpliwie najczęściej odwiedzanym miejscem w Gorlicach, znajduje się nie tylko tutaj ten pomnik, ale również ratusz miejski, wiele sklepów i restauracji, które gwarantują nam możliwość miłego i ciekawego spędzenia czasu a obejrzenie pomnika Ławeczki Łukasiewicza i zrobienie sobie tam pamiątkowej fotografii będzie mogło nastąpić praktycznie w każdej wolnej chwili. O Ignacym Łukasiewiczu praktycznie usłyszymy w każdym miejscu w Gorlicach, gdyż jest to niewątpliwie najsławniejsza tutejsza osoba w całej historii miasta.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2159