Żółty szlak turystyczny: Gorlice – Jamnica

Adres:

Gorlice

Stacja PKP w Gorlicach to miejsce, z którego wyrusza wiele szlaków turystycznych, tak samo jest również ze szlakiem żółtym, którego początek się tutaj mieści.

Dalej prowadzi on aż do Jamnicy, jednak na trasie warto zwrócić uwagę na następujące miejsca, które są ciekawe pod względem turystycznym, pierwszą stacją będzie Bartnia Góra, następnie Bielanka, Miejska Góra, Ropa, Wawrzka i Florynka, za Florynką znajduje się już tylko końcowa miejscowość na żółtym szlaku turystycznym czyli Jamnica, która znajduje się około 500 metrów nad poziomem morza i jest to malutka wioska, która raczej nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych, największym walorem jest lokalizacja i przepiękne górskie krajobrazy jakimi może nas uraczyć to miejsce. Po wyjściu z Gorlic, pierwszym punktem ważniejszym na trasie żółtego szlaku jest niewątpliwie Bartnia Góra - oczywiście chodzi o szczyt górski położony na wysokości 632 metrów nad poziomem morza, ponieważ znajduje się również miejscowość o nazwie Bartnia Góra. Jest to jednak szczyt najbardziej wysunięty na północ spośród szczytów pasma Magury Małastowskiej. Dokładne położenie Bartniej Góry przybliży nam porównanie względem Tymbarku od którego leży na południowy wschód oraz Bielanki od której jest szczyt nieco oddalony na północny wschód. Ciekawym miejscem na szlaku żółtym jest również inny szczyt górski - Miejska Góra, która wznosi się w Beskidzie wyspowym na wysokości 716 metrów nad poziomem morza. Ciekawostką i również charakterystycznym punktem Miejskiej Góry jest niewątpliwie ogromny Krzyż Jubileuszowy, który pochodzi z roku 1999 choć o jego budowie zadecydowano już dwa lata wcześniej. Jego wysokość to aż 37 metrów a rozpiętość bocznych ramion to 13 metrów. Co ciekawe, w trakcie budowy i zaraz po jego postawieniu był to najwyższy krzyż w Polsce.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1299