Bazylika mniejsza narodzenia NMP w Gorlicach

Adres:

Plac Kościelny 1, 38-300 Gorlice

Telefon:

18 353 76 30

Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny otrzymał tytuł bazyliki mniejszej dnia 23 maja 2009 roku.

Było to ogromne wydarzenie dla całej miejscowości, podczas mszy świętej koncelebrowanej przez około 100 kapłanów. Historia tej parafii jest bardzo bogata, gdyż sięgają aż XIV wieku a raczej jego zupełnie końcowych lat, gdyż dokładna data powstania świątyni to najprawdopodobniej rok 1399, choć konsekrowano tą świątynie dopiero pod koniec wieku XVI czyli aż 200 lat później. Niestety po tym wydarzeniu świątynia została zajęta przez wyznawców kalwinistów i przekształcono ją na zbór. Niestety jak większość zabudowy w tej części Polski, również Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny został bardzo mocno poszkodowany podczas wojen. O ile w większości chodziło tu o wojny XX wieczne to tutaj największe szkody zostały zadane podczas potopu szwedzkiego, kiedy to kościół wraz z dużą częścią miasta został spalony przez szwedów. Kościół dość szybko odbudowano a konsekrowanie świątyni nastąpiło 17 marca 1675 roku. Kościół za tamtych czasów posiadał 4 ołtarze - świętego Józefa, świętej Katarzyny, świętego Walentego i oczywiście Najświętszej Marii Panny, której to wezwania jest ten Kościół. Następnie pod koniec XVII wieku została dobudowana kaplica a około 30 lat później do kościoła dołączyła wieża. Jeśli chcemy się dowiedzieć więcej na temat tej świątyni, która posiada bardzo bogatą historię, jedną z najbogatszych w całym regionie to warto jest tam zajrzeć i ją zwiedzić, ponieważ potop szwedzki to nie jedyny czas wyrządzania szkód temu Kościołowi, dzisiejszych pochodzi z czasów po pierwszej wojnie światowej kiedy został wybudowany od nowa, a po zniszczeniach po drugiej wojnie światowej został również gruntownie wyremontowany jednak nie od zera, a jedynie była to bardziej renowacja.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1850