Beskidzkie Morskie Oko

Adres:

Szymbark

Beskidzkie Morskie Oko to jedna z większych atrakcji w gminie Gorlice.

Stanowi świetny pomysł na spędzenie dnia, można połączyć długą wędrówkę szlakiem turystycznym z zobaczeniem rezerwatu Jelenia Góra oraz ze zdobyciem szczytu Maślana Góra, gdyż Beskidzkie Morskie Oko znajduje się w Szymbarku, właśnie na zboczu Maślanej Góry, której wysokość to 753 metry nad poziomem morza. Jest to jedno z większych jezior osuwiskowych po polskiej stronie Karpat. Powstało ono dzięki niszy osuwiskowej - tak zwanego osuwiska Szklarki, które utworzyło się w tym miejscu w roku 1784 a odnowione zostało około 130 lat później, wtedy też powstało dzisiejsze jezioro nazywane Beskidzkim Morskim Okiem o wymiarach 50 metrów długości na 20 metrów szerokości. Ostatnie osuwiska miały miejsce w 1974 roku, dzisiaj zauważyć można właśnie to jeziorko oraz wielki jęzor, który niestety nie jest stabilny pomimo tego, że jest porośnięty drzewami i roślinnością. Do niedawna dotarcie o Beskidzkiego Morskiego Oka było niestety trudne, lecz jako, że potrzeba jest matką wynalazków, to postanowiono wybudować ścieżkę właśnie do Morskiego Oka. Szczególnie w lecie jeziorko było trudne do znalezienia, gdyż mocno wysychało, czasami nawet całkowicie i właśnie aby ułatwić dotarcie do niego stworzono wyżej wymienioną ścieżkę, która jest oznaczona czarnymi znakami, lecz łączy się chwilami ze szlakiem zielonym. Ścieżka do Beskidzkiego Morskiego Oka powstała w roku 2007, rozpoczyna swój bieg przy cerkwi na Wólce i głównie są to drogi leśne, przy okazji można zwiedzić również skansen i kościół świętego Wojciecha, szlak prowadzi do rezerwatu Jelenia Góra a następnie zgodnie ze znakami należy zejść do osuwiskowego jeziorka, wrócić można szlakiem do Szymbarku, albo po prostu tą samą drogą, lecz ta pierwsza opcja jest znacznie krótsza.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3071