Cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Bogurodzicy w Bielance

Adres:

Bielanka

Cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem Opieki Bogurodzicy znajduje się w Bielance, nieopodal Gorlic.

Wybudowanie cerkwi datuje się na około 1773 rok, lecz pewności co do tej daty nie ma, jest to raczej umowny rok. Niestety nie jest to tak dobrze zachowana w oryginale budowla jak na przykład Modrzewiowy kościółek pod wezwaniem świętego Wojciecha w Szymbarku, ponieważ ta cerkiew była kilkukrotnie odnawiana, pierwszy remont został przeprowadzony w roku 1913. Druga zaś została spowodowana pożarem, kiedy to ogień strawił praktycznie cały dach, koniecznością była jego wymiana i cerkiew nakryto dachem dwuspadowym. W latach 60. dwudziestego wieku zdecydowano o kolejnych pracach przy cerkwi, kiedy chciano przywrócić pierwotny wygląd, udało się to zakończyć dopiero w roku 2000. Dzisiaj w tej świątyni odbywają się rzymskokatolickie msze, ale również nabożeństwa greckokatolickie czy prawosławne. Dach świątyni jest pobity gontem, zupełnie tak samo jak ściany nawy, prezbiterium i wieży. Dachy są uwieńczone baniastymi hełmami a na nich znajdują się pozorne latarnie, dach składa się oczywiście z blachy po przebudowie, kiedy to pożar zniszczył wszystkie dachy. Cerkiew wygląda bardzo ciekawie a to dzięki swojemu kolorowi, gdyż górną część wieży pomalowano na kolor niebieski co na prawdę daje ogromny urok temu budynkowi. We wnętrzu świątyni znajduje się polichromia z roku 1913 a do ciekawszego wyposażenia możemy zaliczyć oryginalny ikonostas, którego datuje się na 1783 rok, czyli praktycznie te same czasy co budowa cerkwi, oraz ikony Narodzenie Matki Bożej z XVII wieku oraz świętego Mikołaja, które są zamieszczone na ścianach. Budowla jest bardzo ciekawa, szczególnie z zewnątrz wygląda bardzo ciekawie, warto ją zwiedzić, może skorzystać również z odbywających się tu mszy świętych, można wtedy posiedzieć dłużej, pomodlić się i dostrzec więcej szczegółów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1282