Cerkiew Opieki Matki Bożej w Bielankach

Adres:

Bielanka

Cerkiew Opieki Matki Bożej położona jest w Bielankach, które znajdują się bardzo blisko miejscowości Gorlice.

Powstanie datuje się na drugą połowę XVIII wieku, co do dokładnej daty, możemy spotkać się z rokiem 1773, lecz pewności co do niej nie mamy. Budynek ten niestety nie zachował się w oryginale do dzisiaj, był kilkukrotnie remontowany i odnawiany, zupełnie inaczej niż na przykład Modrzewiowy kościółek pod wezwaniem świętego Wojciecha w Szymbarku, który bez żadnych remontów dotrwał do czasów dzisiejszych. Pierwszy remont przeprowadzono już w roku 1913, drugi niezamierzony remont był skutkiem pożaru, kiedy to ogień zniszczył praktyczni cały dach, który następnie został wymieniony i cerkiew została pokryta dachem dwuspadowym. Kolejny remont to lata 60. wieku dwudziestego, kiedy jednak postanowiono przywrócić pierwotny wygląd tej cerkwi, wymieniono wiele elementów, lecz trwało to bardzo długi czas, ponieważ zakończono prace dopiero w dwutysięcznym roku. Cerkiew ta dzisiaj służy zarówno do nabożeństw prawosławnych, greckokatolickich jak i rzymskokatolickich. Dach jest uwieńczony baniastymi hełmami wraz z pozornymi latarenkami. Wygląd zewnętrzny cerkwi na pewno zwraca na siebie uwagę, ponieważ wygląda na prawdę ciekawie dzięki swoim kolorom, górna część budynku jest pomalowana w kolorze niebieskim, zaś dół normalnie w kolorze białym. W środku cerkwi znajdziemy polichromie, która pochodzi z czasów pierwszego remontu czyli roku 1913 no i oczywiście jak przystało na tego typu cerkwie w wyposażeniu znajduje się ikonostas, który jako nieliczne wyposażenie datuje się na lata powstania cerkwi czyli koniec wieku XVII. Dodatkowo znajdziemy we wnętrzu świątyni ikony: Narodzenie Matki Bożej, która to pochodzi z XVII wieku oraz świętego Mikołaja, obie z nich są zamieszczone na ścianach.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1319