Cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy w Szymbarku

Adres:

Szymbark

Nieopodal Gorlic, dokładnie w Szymbarku znajduje się Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy.

Budynek ten pochodzi z 1790 roku, lecz czasami można również spotkać inną datę - 1821 rok, na sto procent pewności nikt nie ma, ponieważ na dokładną datę nie ma dokumentów dlatego podaje się zamiennie obie daty, lecz bardziej prawdopodobna jest ta wcześniejsza. Świątynia znajduje się w przysiółku Wólka. Posiada konstrukcję zrębową, ściany są podbite gontami oraz dach pokryty blachą. Wieża posiada pozorną izbicę i wieńczy hełm ze ślepą latarnią. Nad przednią częścią korpusu świątyni zbudowano nową wieżę, wewnątrz zaś widzimy przepiękny, barokowy ołtarz z baldachimem na którym widzimy ikonę Ukrzyżowanie, ikonostas, który pochodzi z pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, oraz ołtarze boczne, które są datowane na XIX wiek, dokładniej na końcówkę pierwszej połowy i na tych bocznych ołtarzach można dostrzec ikony Chrystusa Nauczającego oraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Na ścianach wewnętrznych świątyni zaś możemy zobaczyć nawy medaliony z ewangelistami, które są pozostałością poprzedniego ikonostasu. Na początku była to parafia greckokatolicka, jednak dzisiaj jest to już kościół rzymskokatolicki. Operacja przeniesienia cerkwi oraz zakup części wyposażenia wraz z dzwonem sfinansowali Łemkowie, którzy żyją w Stanach Zjednoczonych. Konsekracja nastąpiła w roku 1986 i cerkiew stała się świątynią należącą do parafii świętego Michała Archanioła w Pielgrzymce. Przy cerkwi znajduje się również wolnostojąca i dość wysoka dzwonnica, która również została sfinansowana przez Łemków z Ameryki a jej budowa przypadła na lata 90. dwudziestego wieku. Nabożeństwa są tu odprawiane co tydzień w każdą niedzielę. Jest to przepiękny, drewniany obiekt, który warto zobaczyć zarówno z zewnątrz jak i w środku.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1533