Dwór Karwacjanów w Gorlicach

Wstęp:

Płatny (dzień wolnego wstępu: niedziela)

Adres:

Walerego Wróblewskiego 10A, Gorlice

Telefon:

18 353-56-18

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Karwacjanie to założyciele miasta Gorlice, pierwsze informacje na ich temat pochodzą z roku 1324.

Wybudowali oni dwór w XV wieku, który stoi na tych ziemiach do dzisiaj, była to ich siedziba i powstała zarówno w funkcji obronnej jak i reprezentacyjnej, o spełnianiu funkcji obronnej świadczy na pewno lokalizacja na wzgórzu i sam budynek, znajdują się lub kiedyś znajdowały więzienie, tajne wyjścia na zewnątrz czy na dach oraz strzelnice. Gorlice to było miasto prywatne aż do początków wieku XX, tak samo było właśnie z tym dworem. Budowla była wzorowana na wcześniej powstałym dworze szymbarskim. W czasach reformacyjnych dwór ten służył jako świątynia, niestety jak wiele części zabudowy w tych okolicach nie przetrwał czasów wojennych, został bardzo mocno zniszczony w roku 1915, kiedy to został trafiony bombą lotniczą, praktycznie cały dach został zniszczony a pożar dopełnił tragedię i strawił praktycznie całe wnętrza a budynek stał w fatalnym stanie bardzo długo, bo aż do lat 80. Były to zwykłe, spalone mury, nic tam się nie znajdowało, żadnego wnętrza budynku ani innego zabudowania. Dopiero wtedy, po ponad 60 latach został odbudowany, oczywiście wzorując się na oryginalnym budynku. Renowacja zakończyła się w roku 1992, kiedy oddano ten budynek do użytku. Dzisiaj znajdują się tu miejsca noclegowe oraz galeria sztuki pod tytułem "Dwór Karwacjanów". Na pewno jest to miejsce warte odwiedzenia, bardzo ciekawie wyglądający budynek, trochę nawet przypominający zamek, ale przede wszystkim ciekawie odrestaurowane wnętrza i galeria sztuki przyciąga wielu turystów. Dwór ten jest również jednym z oddziałów muzeum i możemy się tutaj dowiedzieć na prawdę wiele ciekawostek nie tylko na temat tego budynku i rodziny Karwacjanów, ale również całego miasta Gorlic i jego ciekawej przeszłości.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2022