Dwór w Kwiatonowicach

Adres:

Kwiatonowice

Kwiatonowice to miejscowość położona we wschodniej części województwa małopolskiego na wysokości 422 metrów nad poziomem morza.

Główną atrakcją tej wsi jest niewątpliwie zabytkowy dwór szlachecki, który pochodzi z początkowych lat pierwszej połowy XIX wieku, w 1986 roku został wpisany do rejestru zabytków. Dwór ten wchodzi w skład większego zespołu dworsko parkowego. Na początku właścicielem była rodzina Kazimierza Sczanieckego. Dodatkową ciekawostką o której usłyszymy w tym miejscu będzie opowieść o Linie Boegli, światowej sławy autorce książek podróżniczych, która pracowała tutaj jako nauczycielka dzieci pierwszych właścicieli tego dworu. Niestety jeśli chodzi o dwór w Kwiatonowicach to zachowały się w dzisiejszych czasach zaledwie jego resztki, głównie z powodu drugiej wojny światowej, kiedy z niewiadomych przyczyn spłonęła spora część zabudowań a praktycznie cała reszta została do lat sześćdziesiątych rozebrana pozostawiając jedynie jeden parterowy dwór, wybudowany z drewna. Również jeśli chodzi o cały zespół dworsko-parkowy to jedyne co zostało to pozostałości po pięknym parku, który niestety w większej części został wycięty. Jedyne co w parku pozostało to skupisko grabów wśród których kiedyś znajdowała się altana. Widoczny również w parku jest zachowany fragment alei wjazdowej obok której widać przepiękne jesiony, lipy i akacje. W parku również są pojedyncze drzewa, które ozdabiają teren - kasztanowiec, buk, jesion płaczący i najbardziej wartościowy okaz - jesion wyniosły, który jest pomnikiem przyrody. Na prawdę warto jest odwiedzić to miejsce będąc w okolicy, jest to miejsce historyczne w którym pomimo sporych zniszczeń widać, że czas się zatrzymał w miejscu. Dzięki takiemu obrotowi wydarzeń miejsce to ma swój klimat i charakter, może nawet lepiej się stało, że nikt nie próbował odbudowywać tego dworu.

Odwiedziłeś oceń:
(5 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 4366