Kościółek pw. św. Wojciecha w Szymbarku

Adres:

Szymbark

Gmina Gorlice uchodzi za jedną z bogatszych w atrakcje turystyczne w całej Polsce. Wiele osób wybiera się tu na wakacje, gdyż jest to dość popularne miejsce.

Zaraz obok Gorlic znajduje się Szymbark a w nim przepiękny modrzewiowy kościół pod wezwaniem świętego Wojciecha, który został wybudowany w roku 1782. Dojazd do niego nie jest trudny, gdyż znajduje się przy głównej drodze, zaraz przy nowym kościele w Szymbarku. Według starej legendy, kościół ten został wybudowany w miejscu, w którym zatrzymał się święty Wojciech, kiedy podróżował z Węgier w stronę Gniezna. Jest to świątynia jednonawowa, posiada trzy ołtarze a styl wnętrza kościoła określa się na późnobarokowy. Na głównym ołtarzu możemy zobaczyć krucyfiks oraz obraz świętego Wojciecha. Na ołtarzu bocznym po lewej stronie, znajduje się barokowy obraz Matki Boskie z Dzieciątkiem, którego wykonanie datuje się na około XVII wiek. W kościele również znajduje się drewniana ambona, która bardzo mocno nawiązuje do stylu barokowego, chrzcielnica i konfesjonały, które pochodzą z wieku XIX. Jest to kościółek bardzo wyjątkowy, praktycznie w całości zachował się w niezmienionej formie, przeszedł bardzo mało remontów a wojny go oszczędziły, co się rzadko zdarzało, gdyż wojska szczególnie niemieckie paliły i burzyły co się tylko dało. Ciekawostką jest fakt, że na ołtarzu głównym znajduje się krzyż starszy niż sam kościół, pochodzi on prawdopodobnie ze starego szymbarskiego kościoła, który wybudowany został w 1359 roku a sam krzyż datuje się na XIV wiek. Wyposażenie kościoła również jest oryginalne - z XVIII wieku pochodzą ołtarze Boczne, które są poświęcone Matce Bożej Różańcowej oraz Sercu Pana Jezusa, chrzcielnica oraz cynkowe organy. Na pewno jest to miejsce warte odwiedzenia, wszystko jest zachowane w oryginale a kościół robi ogromne wrażenie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1799