Niebieski szlak turystyczny: Bartne – Szalowa

Adres:

Gorlice

Niebieski szlak z Banicy do Przełęczy Małastowskiej i Szalowej liczy ponad 10 kilometrów, jest to średniej trudności szlak, który jest dość długi, ale nie ma w nim stromych podejść.

Wiedzie przez łagodne, zalesione pagórki w Beskidzie Niskim a na swoim szlaku ma również kilka ciekawych atrakcji, które warto zobaczyć. Są to dwa cmentarze powojenne z okresu I wojny światowej, Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukaszewicza, Galeria sztuki ”Dwór Karwacjanów" czy Kościół pw. św. Jakuba i Filipa Pałac w Siarach. Slak prowadzi na Magurę Małastowską, której wysokość to 813 metrów nad poziomem morza, na południowym zboczu tej góry znajduje się schronisko PTTK w którym można chwilę odpocząć. Wróćmy jednak do początku, szlak rozpoczyna swój bieg w Banicy, która leży na wysokości 600 metrów nad poziomem morza, jest to raczej martwa, opuszczona wieś, w której znajdziemy mały pensjonat oraz dwa prywatne domy. Kiedyś ta miejscowość była zamieszkiwana przez osoby prawosławne, na co wskazują ruiny kapliczki na terenie wsi. Z Bartnicy niebieskim szlakiem wyruszamy na południowy zachód, przy łące musimy skręcić w prawo na tereny zalesione, na początku droga prowadzi lekko w dół, dopiero przy podejściu na Magurę Małastowską. Za tym wzniesieniem znajduje się Ostry Dział o wysokości niecałych 700 metrów nad poziomem morza, później schodzimy na Przełęcz Owczarską, Brusy, Huszczę oraz Zbocza. Potem dojdziemy do Siar, w których warto jest odwiedzić Kościół świętego Jakuba i Filipa orz Pałac Długoszów. Następnymi przystankami na niebieskim szlaku są już Stróżówka, Łysa Góra o wysokości zaledwie 441 metrów nad poziomem morza a końcową stacją jest Szalowa. Oczywiście szlak ten jest wymienny, można go rozpocząć w Szalowej a skończyć w Banicy, lub odwrotnie - przejść z Banicy do Szalowej, nie ma jednej sztywnej trasy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1502