Niebieski szlak turystyczny: Gorlice przez Łysą Górę

Adres:

Gorlice

Część niebieskiego szlaku turystycznego rozpoczyna się od stacji PKP w Gorlicach i biegnie przez przez Łysą Górę, a końcową stacją na szlaku jest Szalowa.

O ile Gorlic nikomu nie trzeba przedstawiać, gdyż jest to miasto bardzo znane i często odwiedzane przez turystów, tak Szalowa do której własnie szlak ten prowadzi to raczej nieznana miejscowość, jednak na prawdę warto się do niej udać. Znajduje się tu wiele zabytków, nawet kilka jest wprowadzonych do rejestru zabytków województwa małopolskiego a należą do nich dwa kościoły wchodzące w zespół kościoła parafialnego czyli drewniany Kościół pod wezwaniem świętego Michała Archanioła, którego budowa przypadła na lata 1739 do 1756 oraz kaplica pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, której powstanie datuje się na połowę XVIII wieku, bardzo podobnie jak powyższy Kościół Michała Archanioła. Kolejnym zabytkiem w rejestrze jest cmentarz kościelny wraz z ogrodzeniem murowanym i arkadową dzwonnicą. Szlak niebieski wiedzie przez Łysą Górę, która jest bardzo łatwym, przyjemnym i niskim szczytem, chociaż w gminie Gorlice jest to najwyższa Góra. Ma ona wysokość zaledwie 441 metrów nad poziomem morza i stanowi świetny pomysł na pieszą wycieczkę dla całej rodziny również z dziećmi, gdyż na prawdę łagodne podejścia, w większości polany i przyjemny, zalesiony teren nie będzie stanowił dla nikogo problemu, a ze szczytu Łysej Góry rozpościera się całkiem ładny widok na Gorlice i całą najbliższą okolicę. Cała ta część szlaku niebieskiego jest bardzo przyjemna i przeznaczona w głównej mierze dla osób zupełnie początkujących, lub tych, które chcą wędrówkę zakończyć szybko i dotrzeć do Szalowej, aby więcej czasu poświęcić na zwiedzanie miasteczka czy zjedzenie ciepłego obiadu w jednej z restauracji, których w Szalowej jest kilka. Szlak ten spokojnie można cały zaliczyć w jeden dzień.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1472