Ogród dworski w Kwiatonowicach

Adres:

Kwiatonowice

Ogród dworski w Kwiatonowicach niestety nie jest już tak piękny jak kiedyś, ponieważ większość drzew otaczających ogród została wycięta, kiedyś było tu sporo modrzewi i jesionów a wśród nich znajdowała się altana.

Lecz jest też kilka pozytywów jeśli chodzi o ogród dworski - zachował się fragment alei wjazdowej wraz z jesionami, lipą i akacjami oraz możemy jeszcze znaleźć wiele pojedynczych drzew - buk, kasztanowiec, jesion płaczący i jesion wyniosły ozdabiają dzisiejszy ogród. Dzięki staraniom nauczycieli ze szkoły w Kwiatonowicach wiele drzew zostało uznanych za pomniki przyrody, dokładnie są to jesion wyniosły, lipa drobnolistna i zespół grabów, który tworzy tak zwany chłodnik, początkowo jednak tylko jesion otrzymał rangę pomnika przyrody, jednak po kolejnych staraniach lipa wraz z grabami również otrzymały tytuł pomnika przyrody. Poczyniono również starania aby więcej drzew mogło zostać pomnikami, jednak konserwatorzy pracujący w tym miejscu uznali, że nie spełniają wymagań, aby otrzymać ochronę. Kiedyś na południowym stoku znajdował się sad, z którego do dzisiaj pozostało kilka starych jabłoni. Pomimo sporych zniszczeń i wycinki tego ogrodu jest on przepiękny, ma swój charakter i duszę. Ogród jest coraz bardziej zadbany i z roku na rok pięknieje a nawet ciekawostką jest, że w 2011 i 2013 roku, ogród dworski w Kwiatonowicach wziął udział w "Święcie Ogrodów", czyli popularnym festiwalu. Ciekawostką jest fakt, że w ogrodzie dworskim znajduje się dzisiaj największe skupisko drzew pomnikowych w całym powiecie. Jest to miejsce przepiękne, które na prawdę warto jest odwiedzić będąc w okolicy Gorlic. Ogród ten jest dostępny dla zwiedzających tylko od 15 maja do 15 września i należy wiedzieć, że wejście tam jest możliwe tylko i wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2505