Pałac w Zagórzanach

Adres:

Zagórzany

Zagórzany to jest jedna ze starszych miejscowości położonych na Ziemi Gorlickiej.

Szacuje się, że powstała pod koniec XIII wieku. Po pierwszy rozbiorze Polski, który miał miejsce w 1772 roku, Zagórzany stały się miejscowością austriacką i przeszły w ręce prywatne. Nowy właściciel wybudował tu w latach 1834-1839 wspaniały zespół parkowo - pałacowy. Pałac posiada cztery skrzydła a wewnątrz znajduje się niewielkich rozmiarów dziedziniec, cała budowla do złudzenia przypomina zamek obronny, jednak nigdy nie pełnił takiej funkcji. Budowla posiada charakterystyczne cechy stylu neogotyckiego, dokładnie można to zauważyć przy ostrych łukach w bramach, drzwiach i oknach czy w wieżyczkach wybudowanych własnie w tym stylu. Przy pałacu również znajdował się kiedyś przepiękny park krajobrazowy, ogrody były zaprojektowane w stylu angielskim, oprócz tego były tam palmiarnia, ptaszarnia i pawilon ogrodowy. W pałacu działała orkiestra i teatr, odbywało się tu wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Niestety kiedy właściciele tych obiektów zbankrutowali, stracili większość swoich majątków w tym właśnie zespół parkowo-pałacowy. Od tamtej pory nic dobrego już nie działo się z tymi obiektami. Jedyną pozytywną pracą wykonaną przy pałacu była przebudowa zamku w 1900 roku oraz powiększenie jego w 1928. Niestety podczas drugiej wojny światowej, po wkroczeniu wojsk niemieckich pałac został przez nich zajęty i spożytkowany jako baza sprzętu bojowego. Następnie po wycofaniu się wojsk niemieckich, pałac zajęli żołnierze radzieccy. Jednak to nie wojna zniszczyła to miejsce, prawdziwa dewastacja rozpoczęła się po 1945 roku. Teoretycznie prace nad rekonstrukcją po drugiej wojnie światowej trwały, ale nic z tego nie wyszło. Dzisiaj to puste ruiny a park przypomina bardziej dziką łąkę z brudnymi stawami i zarośniętymi resztkami ogrodów.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2946