Pomnik Bohaterów Ziemi Gorlickiej

Adres:

ul. Hallera, Gorlice

Gorlice to miasto z bardzo bogatą historią, kilkukrotnie burzone i palone największe atrakcje takie jak świątynie czy dwory, ale za każdym razem podnosiło się i wracało do życia.

Symbolizują to różne muzea i pomniki na tym terenie, jednym z takim pomników jest ten, który odsłonięto na skarpie wzgórza Korczak - Pomnik Bohaterów Ziemi Gorlickiej, który pochodzi z roku 1995 a dokładnie uroczyste odsłonięcie nastąpiło dnia 17 września. A wykonali go rzeźbiarze: Janusz Krauze, Zdzisław Tohl. Inicjatorem wybudowania tego pomnika był pan Władysław Boczoń a pomnik przedstawia ogromnego, kamiennego orła w koronie i jest on poświęcony pamięci żołnierzy, który uczestniczyli w ruchach oporu podczas II wojny światowej. Na podstawie pomnika widnieją dwa napisy, które głoszą „Bohaterom Ziemi Gorlickiej Poległym w Walce o Wolność” oraz „Polsko, kochaliśmy Cię więcej od życia”. Pokazuje to skalę miłości do ojczyzny i patriotyzmu osób, które zamieszkiwały te tereny i pomimo ciągłych napaści sąsiadów już od czasów potopu szwedzkiego nigdy nie odpuszczali i nie zapominali o najważniejszej sprawie czyli o obronie własnego kraju choćby ceną była śmierć. Pomnik ten jest również miejscem odbywania się wszelkich uroczystości państwowych jak święto niepodległości czy rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja jak i spotkań rocznicowych. Gorlice od zawsze były miastem o ciekawej i niestety bardzo katastrofalnej przeszłości o czym również dowiemy się w Muzeum Ziemi Gorlickiej imienia Ignacego Łukasiewicza, tamtejsze zbiory fotografii i eksponatów oraz wiedza i opisy wielu wydarzeń będą na pewno ciekawym uzupełnieniem naszej historycznej wiedzy zarówno o Polsce jak i o tym danym regionie. W pobliżu nie będzie na pewno problemu z zaparkowaniem samochodu, gdyż przy ulicy Stawiska znajduje się duży supermarket ze sporym parkingiem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1675