Ratusz w Gorlicach

Adres:

Rynek, Gorlice

Ratusz w Gorlicach to budynek, na który spojrzymy i przenosimy się w inne czasy, przepiękna budowla, która pochodzi z wieku XVII.

Budowa została zakończona w 1790 roku, była też kilkukrotnie przebudowywana, najważniejszy remont, który wpłynął na dzisiejsze przedstawianie się budynku miał miejsce w okolicy lat 50. XX wieku. Początkowo ratusz to było miejsce dostępne dla wszystkich, mieściła się tu nawet apteka w okolicach XIX wieku i to nie byle jaka, gdyż należała do Ignacego Łukaszewicza - osoby, która wynalazła i stworzyła pierwszą na świecie lampę naftową o którym to fakcie często nie wiedzą nawet mieszkańcy Gorlic. Najbardziej rzucającym się w oczy punktem ratusza jest niewątpliwie jego wieża zegarowa, która jest dość wysoka i widoczna z najbliższych okolic rynku a została dobudowana właśnie podczas remontu po pierwsze wojnie światowej. Dzisiaj w Ratuszu ma swoją siedzibę Urząd Miejski. Cały ratusz znakomicie komponuje się z rynkiem, wszystko jest wykonane w takim samym stylu i daje charakter oraz klimat temu rynkowi. Bardzo przyjemnie spędza się tam czas, również dzięki wielu restauracjom w pobliżu i miejscom w których można usiąść i odpocząć. Ratusz miejski to miejsce warte zwiedzenia, ciekawe wnętrza i wieża zegarowa to bardzo ciekawe punkty a na stronie internetowej miasta Gorlice można znaleźć terminy wycieczek i możliwości zwiedzania własnie ratusza. Na parterze znajduje się również pomnik księdza Bronisława Świeykowskiego oraz fresk greckiej bogini zdrowia Hygiei - patronki aptekarstwa, która znalazła się tu oczywiście nieprzypadkowo. Co ciekawe rynek w Gorlicach został nominowany do udziału w konkursie na najpiękniejszy rynek w województwie małopolskim, w którym to zajął 15 miejsce na 36 możliwych, tak więc udział ten może zaliczyć do całkiem udanych.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1764