Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance

Adres:

Kobylanka 223, 38-303 Kobylanka

Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance to dzisiaj siedziba parafii świętego Jana Chrzciciela.

Jest to budynek wyjątkowy: wybudowany w stylu barokowym, jednak wiele razy remontowany, widoczny z daleka stanowi punkt charakterystyczny Kobylanki, przepiękny niebiesko-zielony dach i jasne mury znakomicie się prezentują. Kobylanka funkcjonuje jako odrębna parafia od XVI wieku. Właścicielem wsi był hrabia Jan Wielkopolski, bardzo wysoko postawiona osoba w tamtym czasie, był to poseł na Sejm. Po powrocie zdecydował o przeniesieniu obrazu Pana Jezusa Ukrzyżowanego do kościoła z jednej ze swoich posiadłości. Ludzie modlący się przed tym obrazem otrzymywali ogromne łaski, zostawali uzdrowieniu, w rezultacie czego obraz został uznany przez krakowską Kurię Biskupią jako cudowny a ranga kościoła została podniesiona do sanktuarium. W 1930 roku opiekę nad Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego przejęli księża misjonarze Saletyni, którzy prowadzą ten kościół do dzisiaj. Cudowny obraz, który znajduje się w Sanktuarium został skopiowany wiele razy, większość kopii pochodzi z XVIII i XIX wieku, są one umieszczone w kościołach, przydrożnych kaplicach a nawet w wielu domach czy muzeach. O tym, że jest to popularne miejsce świadczy na pewno ilość pielgrzymek do tego Sanktuarium. W ciągu istnienia tego kościoła, a jest to ponad 300 lat przybywało tu mnóstwo pielgrzymek z różnych stron Polski i Europy, również jest to cel pielgrzymek w Słowacji czy Czechach. Jest to bardzo ciekawe, ale przede wszystkim piękne miejsce, jeśli chodzi o architekturę. Robi wrażenie na każdym, kto je zobaczy. Przy kościele działa również wiele wspólnot jak Schola "Salettina", chór parafialny "Arka", Duszpasterstwo młodzieży, rada parafialna, kręgi rodzin, liturgiczna służba ołtarza i przede wszystkim wiele róż różańcowych.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2347