"Skansen Wsi Pogórzańskiej" im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku

Adres:

Szymbark

Telefon:

18 351 10 18

Skansen Wsi Pogórzańskiej imienia profesora Romana Reinfussa w Szymbarku, to oddział innego gorlickiego muzeum a mianowicie Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Skansen to przede wszystkim pojedyncze obiekty, które są tak jakby wyjęte z większych części.

Muzeum liczy na ten moment 15 takich obiektów jednak w planie łącznie ma ich być 27. Co najważniejsze to fakt, że prawie wszystkie obiekty to oryginały, które zostały zabrane z normalnie używanych wsi i przeniesione do tego skansenu i dopiero tutaj konserwowane. Jedynie dwa obiekty to rekonstrukcje - piec garncarski i krzyż przydrożny. Skansen istnieje tutaj od 19. 09. 1987 roku, w tym dniu właśnie nastąpiło otwarcie całego kompleksu. Skansen Wsi Pogórzańskiej należy do Szlaku Architektury Drewnianej oraz Szlaku Techniki Małopolski. Muzeum to jest wyjątkowe, poczujemy się tam jakby czas się zatrzymał kilkadziesiąt a nawet ponad 100 lat temu. Taki charakter zawdzięczamy kustoszom tego miejsca - Wandzie Kłapkowskiej i Annie Bąk. Latem są tutaj organizowane imprezy folklorystyczne, które ukazują zwykłe zajęcia popularne w przeszłości takie jak bednarstwo, kowalstwo, tkactwo, garncarstwo, prace gospodarskie i sztukę ludową. Wiele z tych imprez to imprezy międzynarodowe, przybywają tu zespoły z Węgier, Słowacji i Ukrainy. Jeśli chodzi o patrona tego miejsca, to skansen nosi jego imię dopiero od 2010 roku, kiedy to za całokształt działalności i ogromne dokonania w dziedzinie właśnie tutejszej kultury odsłonięto jego pomnik i nadano jego imię skansenowi. Było to święto tego człowieka, gdyż równo w 2010 roku minęła setna rocznica urodzin. Reinfuss żył w latach 1910 do 1998. Był bardzo znaną osobą na tych terenach, dbał o kulturę, dokonywał wielu analiz i badań terenowych oraz dokumentował polską sztukę ludową. Cieszy się on do teraz ogromnym autorytetem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1471