Synagoga w Gorlicach

Adres:

ul. Piekarska 3, Gorlice

Murowana synagoga w Gorlicach znajduje się przy Piekarskiej 3 i pochodzi z XVIII wieku, chociaż część budynku została dobudowana w XIX wieku z powodu ogromnej ilości ludności żydowskiej, która nagle zaczęła przybywać do miasta.

Niestety jednak ten budynek, który widzimy dzisiaj to już tylko rekonstrukcja, ponieważ pierwszy budynek spłonął w 1874 roku. Niestety tak jak większość zabudowy miejskiej również ta synagoga bardzo mocno ucierpiała podczas II wojny światowej, kiedy to we wrześniu 1939 roku zdewastowano cały budynek i urządzono z niego stajnię. Aż do 1967 roku budynek nie był odnawiany i używano go jako magazyn, dopiero po tym roku przemianowano go na piekarnię mechaniczną, która zresztą mieści się w tym budynku do dzisiaj. Na ścianie synagogi znajduje się tablica, która upamiętnia masowe morderstwo żydów, które miało miejsce podczas niemieckiej okupacji i zginęło wtedy około 2500 żydów. Treść na tablicy brzmi "Dla upamiętnienia masowych egzekucji i eksterminacji Żydów w naszym powiecie w latach 1939-1945. Fundator PSS w Gorlicach". Dzisiaj niestety raczej budynek nie przypomina już świątyni, wtopił się w miejską zabudowę i stanowi zwykły budynek, gdyby nie podjęto decyzji o umieszczeniu w środku piekarni to prawdopodobnie można sądzić, że tego budynku by już tu wcale nie było. Jeśli chodzi o styl architektoniczny budynku to przypominał od zarówno barok jak i renesans, jednak częściej spotkamy się z określeniami pseudobarokowych ornamentów, czy pseudorenesansowych rozet, gdyż były to zaledwie trochę przypominające te style elementy. Synagoga została dokładnie wykonana w krótkim nurcie mauretańskim, kiedy właśnie w tym stylu budowało się świątynie w Europie środkowo-wschodniej i było to takie połączenie wszystkiego, styl ten nie przyjął się w architekturze i szybko zniknął.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1276