Szlak architektury drewnianej Gorlice

Adres:

Gorlice

Gmina Gorlice to przede wszystkim zabytki architektury drewnianej, zresztą wiele drewnianych zabytków w okolicach Gorlic należy do Szlaku Architektury Drewnianej województwa Małopolskiego.

Znajdziemy tu cerkwie, kaplice, dzwonnice czy kościółki drewniane. Można już powiedzieć, że te obiekty są charakterystycznymi punktami krajobrazu Pogórza i Beskidu Niskiego. Najbardziej charakterystyczne są greckokatolickie i prawosławne cerkwie, widać je z daleka dzięki ich dużym baniastym hełmom a wiele z nich posiada również wieże, dzięki czemu jeszcze łatwiej jest je dostrzec. W cerkwiach głównym elementem wyposażenia są niewątpliwie ikonostasy, czyli ściany z wmontowanymi w nią ikonami. Do najciekawszych zabytków drewnianych na terenie powiatu należą sześcioboczna kaplica cmentarna, którą datuje się na wiek XVII, znajduje się ona w Moszczenicy. Kolejnym tego typu obiektem jest Kościół w Szymbarku, który wybudowany został w roku 1782, jest to kościół bardzo wyjątkowy, ze względu na fakt, iż zachował się w niezmienionej formie od czasu budowy, nie zaznał pożarów ani zniszczeń, dzięki czemu możemy oglądać dzisiaj oryginalną budowlę wraz z wyposażeniem sprzed 250 lat. Następną wartą zobaczenia atrakcją architektury drewnianej jest Kościół w Szalowej, jest to świątynia barokowa, dość stara, bo powstała mniej więcej w latach 1736-1739, dokładnej daty nie znamy, lecz mieści się prawdopodobnie w tym przedziale. Dwie masywne wieże i trzy nawy wyglądają po prostu przepiękne, pomiędzy nimi znajduje się rzeźba Michała Archanioła podczas walki z szatanem. Wyposażenie w stylu barokowo-rokokowym zachwyca wszystkich turystów, cały kościół robi ogromne wrażenie i należy do najpiękniejszych tego typu obiektów w kraju. Oprócz tego na szlaku znajdują się Kaplica w Moszczenicy, cerkiew w Kwiatoniu, Gładyszowie oraz w Owczarach.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 901