Szlak Cmentarzy Wojskowych z I Wojny Światowej

Adres:

Gorlice

Szlak Cmentarzy Wojskowych z I Wojny Światowej w gminie Gorlice to liczne cmentarze pochodzące właśnie z czasów wojennych.

Szlak cmentarzy liczy dokładnie 12 obiektów w obrębie gminy. Cmentarz numer 73 - Szymbark - Łęgi został zaprojektowany na planie kwadratu przez Hansa Mayra i jest otoczony dość niskim, betonowym murem. Groby są ułożone w rzędach i spoczywa tam 16 żołnierzy austriacko-węgierskich oraz 21 niemieckich. Cmentarz numer 74 - Szymbark, również zaprojektowany przez Hansa Mayra, zresztą jak kilka cmentarzy położonych na tym szlaku. Jest to kwatera, która została wydzielona od cmentarza parafialnego. Leży tu 45 żołnierzy z Austrowęgier, 28 z Niemiec i 5 Rosjanów. Kolejny cmentarz również położony w Szymbarku znajduje się zupełnie przy drodze z Gorlic na Nowy Sącz. Spoczywa tu 28 żołnierzy austrowęgierskich i 4 rosyjskich. Cmentarz numer 86 to już inny region, gdyż położony jest w Ropicy Polskiej, jest to cmentarz położony na wysokiej skarpie i spoczywa tu 69 żołnierzy. Jest to niezmieniony, w pierwotnym stanie cmentarz dzięki brakowi zabudowania. Kolejne pięć cmentarzy - numer 93, 94, 95, 96 i 97 znajdują się w Stróżówce, wszystkie zostały zaprojektowane przez Hansa Mayra. Kolejnymi cmentarzami na szlaku są numer 99 i 100, oba w Kobylance. Pierwszy jest położony przy drodze Zagórzany - Kobylanka. Drugi zaś w sąsiedztwie dawnych okopów i leżą tam tylko żołnierze armii rosyjskiej, dokładnie jest ich 74. Ostatnim cmentarzem należącym do szlaku jest cmentarz numer 125 - Zagórzany. Zaprojektowany przez Antona Muellera rozciąga się na górskim grzbiecie. Pochowano tu zostało 9 żołnierzy z armii Austrowęgierskiej, 32 Niemców i 149 żołnierzy rosyjskich, jest to jeden z większych cmentarzy na szlaku, ogrodzony jest murem z bramą, która składa się z dużych żelaznych wrót.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1534