Szlak im. Wincentego Pola

Adres:

Gorlice

Szlak imienia Wincentego Pola rozpoczyna się w schronisku polskiego towarzystwa turystyczno-krajoznawczego na Magurze Małastowskiej, dalej prowadzi przez Przełęcz Zdżar, Bielankę, Szymbark i Maślaną Górę.

Łączna wysokość jaką pokonamy na tym szlaku to nieco ponad 200 metrów, schronisko jest położone na wysokości 550 metrów a Maślana Góra to już 753 metry nad poziomem morza. Szlak ten jest koloru zielonego, jest to jedyny szlak prowadzący właśnie na Maślaną Górę i jest dobrze oznakowany, tak więc nie ma większego ryzyka zgubienia drogi. Masyw Maślanej Góry jest porośnięty w większej części przez lasy bukowo-jodłowe. Na wierzchołku Maślanej Góry znajduje się telewizyjna wieża przekaźnikowa. Ogromnymi atrakcjami na południowych zboczach Maślanej Góry są rezerwat Jelenia Góra i największe osuwiskowe jezioro w polskich Karpatach - Beskidzkie Morskie Oko, które znajduje się na terenach osuwiska Szklarki. Są to tereny wyjątkowo zagrożone osuwiskami, ostatnie większe miało miejsce w latach 80. dwudziestego wieku. Jezioro Beskidzkie Morskie Oko ma 20 metrów szerokości i 50 metrów długości, lecz w lecie zdarza się, że częściowo wysycha a były nawet sytuacje kiedy wyschło całkowicie. Do niedawna dojście do Beskidzkiego Morskiego Oka było mocno utrudnione, ponieważ ciężko było znaleźć drogę, ale od niedawna, dokładnie od 2007 roku dojście do celu nie stanowi żadnego problemu, gdyż wybudowano ścieżkę turystyczno – przyrodniczo – edukacyjną pod nazwą "Szlakiem Architektury Drewnianej od cerkwi na Wólce do Beskidzkiego Morskiego Oka w Szymbarku". Wszystkie te trzy atrakcje - zdobycie Maślanej Góry, zwiedzenie Beskidzkiego Morskiego Oka i odpoczynek w rezerwacie Jelenia Góra można połączyć w jednym dniu jako długi, całodzienny wypad. Będzie to dzień wymagający, lecz obfitujący w wiele atrakcji.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1100