Szlak turystyczny Gorlice: Bartnia Góra – Jamnica

Adres:

Gorlice

Żółty szlak turystyczny rozpoczyna się na stacji PKP w Gorlicach, dalej prowadzi on przez Bartnią Górę, Bielankę, Miejską Górę, Ropę, Wawrzkę, Florynkę a swój bieg kończy na końcowej stacji Jamnica.

Bartnia Góra jest drugim punktem na trasie żółtego szlaku turystycznego, jest to góra położona na wysokości 632 metrów nad poziomem morza w Beskidzie Niskim. Jest to najbardziej wysunięty szczyt w stronę północną w paśmie Magury Małastowskiej, szczyt ten jest położony na południowy wschód od Szymbarku i północny wschód od Bielanki, która jest trzecim punktem na trasie. Następnie z Bielanki udajemy się w stronę Miejskiej Góry. Kolejna na trasie jest gmina Ropa o powierzchni prawie 50 kilometrów kwadratowych, lecz większość tej gminy to lasy i użytki rolne. Następnie na szlaku jest wieś Wawrzka, gdzie krzyżują się dwa szlaki - niebieski oraz żółty. Kolejnym miejscem na trasie szlaku żółtego jest wieś Florynka, jest to bardzo stara miejscowość założona w XVI wieku, bogata w ciekawe atrakcje, znajdziemy tutaj cmentarz wojenny numer 123, gdzie spoczywają żołnierze pochodzący z Rosji i Węgier, którzy zginęli w czasie pierwszej wojny światowej. We wsi znajduje się również stara, murowana cerkiew greckokatolicka, choć dzisiaj mieści się w niej kościół rzymskokatolicki. Cerkiew ta pochodzi z roku 1875 a sporo z dawnego wyposażenia się zachowało i nada zdobi budynek. Ostatnim punktem na żółtym szlaku jest wieś Jamnica, ktora leży nad pięknym potokiem górskim Jamniczka. Na przełomie wieków XX i XXI część Jamnicy należała do Nowego Sącza, zresztą Jamnica sama w sobie nie powstała jako miasto, pierw była to część Kunowa, z którym dzisiaj sąsiaduje aż w końcu zaczęła funkcjonować jako osobna wieś. Położona jest przy linii kolejowej, dokłądnie po jej wschodniej stronie, która prowadzi z Tarnowa do Leluchowa.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1657