Uliczna Lampa naftowa w Gorlicach

Adres:

Skrzyżownaie ulic Węgierskiej i Kościuszki, Gorlice

Uliczna lampa naftowa w Gorlicach ma swoją bardzo bogatą historię, jest to pierwsza tego typu konstrukcja na całym świecie.

Zacznijmy jednak od początku - w Gorlicach żył w XIX wieku Jan Łukasiewicz, farmaceuta oraz założyciel apteki w ratuszu miejskim. Jest on konstruktorem i wynalazcą lampy naftowej, która początkowo dawała bardzo słabe oświetlenie, jednak po ulepszeniu tego wynalazku zaczęły znakomicie się przyjmować na rynku handlowym, pierw za pomocą tego typu lamp oświetlono szpital we Lwowie, w którym to mieście właśnie Łukaszewicz wynalazł lampę naftową, po przeniesieniu się do Gorlic w roku 1854 wpadł on na pomysł aby oświetlić ulicę za pomocą lampy naftowej i tak oto na skrzyżowaniu ulic Węgierskiej i Kościuszki została zapalona pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa, skonstruowana również przez Jana Łukasiewicza. Wydarzenie to upamiętniono na wiele sposobów, między innymi na ścianie budynku, przy skrzyżowaniu znajduje się graffiti upamiętniające tę lampę, oraz w miejscu, gdzie znajdowała się ta lampa wybudowano małą kapliczkę pd wezwaniem Chrystusa Frasobliwego oraz postawiono replikę szesnastowiecznej figury Chrystusa Frasobliwego, znajduje się tu tylko replika, gdyż oryginał figury należy do Muzeum Regionalnego w Gorlicach. Na rynku przy ratuszu miejskim, w którym Jan Łukasiewicz założył aptekę, znajduje się jego pomnik - popiersie, dokładnie znajdziemy je przy ulicy Kościuszki. Łukasiewicz to postać bardzo ważna dla miasta Gorlice, w końcu nie każde miasto ma światowej sławy wynalazcę, który unowocześnił świat a jego wynalazek stał się bardzo ważną rzeczą codziennego użytku. O nim możemy się dowiedzieć znacznie więcej w gorlickich muzeach oraz w bibliotece, tam na pewno uzyskamy pomoc na temat tego człowieka, zdobędziemy ciekawe informacje, które poszerzą naszą wiedzę.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 5720