Zielony szlak turystyczny: Gorlice - Nowy Żmigród

Adres:

Gorlice

Zielony szlak turystyczny rozpoczyna się przy stacji PKP w Gorlicach a kończy się we wsi Ożenna. Szlak ten biegnie przez Wapienne, Magurę Wątkowską i Nowy Żmigród.

Gorlice to bardzo znana miejscowość, której nikomu nie trzeba przedstawiać, bogata w ciekawe atrakcje turystyczne oraz ciekawą, czasami bardzo smutną historię. Wapienne zaś to malutka wioska, która jest położona na skraju Magurskiego Parku Narodowego. Jest to również wieś uzdrowiskowa a ciekawostką jest, że to jedno z najmniejszych polskich uzdrowisk, w Wapiennej znajdują się siarkowe wody mineralne oraz borowina. Magura Wątkowska to masyw górski położony na wysokości 846 metrów nad poziomem morza, który liczy w sobie cztery wierzchołki - Kornuty, Wątkową, Magurę i Majdan, które mają wysokość od 768 metrów nad poziomem morza aż do 846 metrów. Ciekawostką jest pomnik, który został poświęcony Janowi Pawłowi Drugiemu z okazji 50 rocznicy wyprawy papieża na Wątkową. Pomnik stoi tu od 2003 roku. Magura Wątkowska to również skrzyżowanie trzech szlaków: czerwonego, żółtego i zielonego. Nowy Żmigród zaś to bardzo ciekawa miejscowość położona na terenie Magurskiego Marku Narodowego. Ciekawa z wielu względów, jednym z nich jest fakt, że do X wieku istniała tutaj osada, którą udowodniły prace wykopaliskowe. Jest to trochę większa miejscowość niż na przykład Wapienne, znajdziemy tu kościół parafialny, którego powstanie datuje się na XVI wiek, kapliczki, siedemnastowieczny rynek czy cmentarz żydowski. Ożenna to ostatni punkt na trasie zielonego szlaku turystycznego, jest to mała wioska przygraniczna, jeszcze do niedawna istniało tu przejście graniczne pomiędzy Polską a Słowacją, lecz wejście Polski do Unii Europejskiej oraz umowa o strefie schengen zlikwidowały to przejście, dzisiaj można przekraczać tą granicę bez żadnych przeszkód.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1402