Cmentarz wojskowy

Adres:

Hrubieszów

Cmentarz wojskowy w Hrubieszowie jest częścią miejskiego cmentarza, znajdującego się między ulicami Nową oraz Kolejową.

Od strony tej drugiej, naprzeciw targowiska miejskiego, znajduje się bezpośrednie wejście na teren cmentarza wojennego. Zgodnie z oficjalnymi spisami, na cmentarzu pochowanych zostało 253 osób, w tych zidentyfikowano 174 groby. Pochowani są tutaj m. in. żołnierze legionów Kielce i walczący w czasie I wojny światowej. Pochowano tutaj również żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w latach 1939-1947 oraz żołnierzy Armii Radzieckiej, którzy zginęli w czasie odbijania tych terenów. Na cmentarzu znajdują się także liczne pamiątkowe tablice oraz pomniki, m. in. poświęcone 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK czy wszystkim poległym w czasie II wojny światowej. Znaleźć możemy także tablicę poświęconą kolejarzom pomordowanym przez bojówki UPA. W latach 90. ubiegłego wieku na terenie cmentarza prowadzone były prace ekshumacyjne po południowej stronie cmentarza. W czasie prac wykopano nie tylko wiele ludzkich szczątków, ale także fragmenty ubrań, mundurów i wyposażenia wojskowego. Dzisiaj cmentarz wojskowy jest trochę zapomniany, ale dzięki działalności m. in. lokalnych szkół, groby są utrzymywane w dobrym stanie oraz regularnie sprzątane. Będąc na cmentarzu wojennym, warto się również przejść na część cywilną, gdzie znajdują się liczne nagrobki prawosławnych oraz groby należące do osób ważnych w historii miasta. Pochowani są tutaj m. in. członkowie rodziny Du Chateau, dawnych właścicieli jedno z pałaców, które możemy oglądać w mieście do dzisiaj. Najstarszą częścią cmentarza jest ta, na której znajduje się kapliczka z 1803 roku. Warto znaleźć także murowaną kaplicę grobową Korotyńskich, pochodzącą z 1860 roku. Po zmroku miejsce to nabiera niesamowitej atmosfery, warto więc wybrać się tutaj na spacer.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1523