Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Adres:

Dwernickiego 85, 22-500 Hrubieszów

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajduje się w północnej części Hrubieszowa, przy ulicy Dwernickiego.

Jest to niezbyt stary budynek, bo pochodzi z początku XX stulecia. Wybudowany w latach 1903-1905 pierwotnie służył jako cerkiew prawosławna. Powstała ona jako część koszar wojska rosyjskiego i służyła jako cerkiew wojskowa. W 1918 roku przemianowano ją na kościół katolicki, który służył stacjonującemu tutaj 2 Pułkowi Strzelców Konnych. W 1939 roku Niemcy zamienili kościół na magazyny broni oraz stajnię. W roku 1944, po odbiciu miasta, znów zaczął działać tutaj kościół katolicki. W 1953 roku władze komunistyczne zarządziły o zamknięciu kościoła, który od tego czasu pozbawiony był opieki i zaczął niszczeć. Dopiero w 1982 roku zdecydowano o jego odbudowie i ponownym otwarciu, jednak starano się o to ponad 10 lat. Na początku lat 90. zaczął znów funkcjonować Ordynariat Polowy i utworzono w tym miejscu Parafię Wojskową. W kolejnych latach świątynia przeszła kilka remontów, dobudowano także m. in. dzwonnicę, w której znajdują się dwa dzwony. Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie to murowany z cegły budynek, a kaplicę i prezbiterium wykonano z cegły zwykłej i cegły klinkierowej. We wnętrzu wykorzystano także elementy stalowe oraz żelbetowe oraz blachę ocynkowaną, z której wykonano m. in. kopuły wieży oraz sygnaturki. Nad świątynią dominuje duża, ośmioboczna wieża. Wejście do kościoła odbywa się przez mały przedsionek, po bokach którego znajdują się dwa mniejsze pomieszczenia. W jednym z nich znajdują się różne przedmioty, które wykorzystywane są na co dzień, a drugie zostało przerobione na klatkę schodową. Można się stąd dostać na chór. We wnętrzu raczej skromne wyposażenie, co jednak pozwala bardziej skupić się na sprawach duchowych. Warto odwiedzić ten kościół, zwłaszcza jeśli nie mieliśmy wcześniej okazji zobaczyć budynków w stylu bizantyńsko-rosyjskim, zbudowanych na potrzeby wojska carskiego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1334