Nadbużański szlak rowerowy w Hrubieszowie

Adres:

Hrubieszów

Oznaczony czerwonym kolorem Nadbużański Szlak Rowerowy to 288-kilometrowa wyprawa dla prawdziwych pasjonatów wypraw na dwóch kółkach.

Szlak prowadzi z Janowa Podlaskiego do Hrubieszowa, przez takie miejscowości po drodze, jak: Pratulin, Lebiedziew, Kostomłoty, Kodeń, Jabłeczna, Sławatycze, Włodawa, Dorohusk, Dubienka i Gródek. Nadbużański Szlak Rowerowy prowadzi przez wyjątkowo malownicze tereny nad rzeką Bug, która do tej pory pozostaje jedną z nielicznych rzek europejskich w małym stopniu przekształconych ludzką ręką. Na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu miłośnicy przyrody mogą obserwować rzadkie gatunki flory i fauny, a historyczna bogata przeszłość tych terenów zapewnia liczne zabytki na tej trasie. Rozpoczynając trasę Nadbużańskim Szlakiem Rowerowym w Janowie Podlaskim, warto poświęcić czas na zwiedzanie tutejszych zabytków architektury, m. in. kolegiaty św. Trójcy z XVIII wieku, w której podziemiach znajduje się grób księdza i poety Adama Naruszewicza, klasycystycznego kościoła św. Jana Chrzciciela także z XVIII wieku oraz pozostałości zespołu dworskiego i dawnego pałacu biskupów. Ciekawostką na tej trasie będą także fortyfikacje należące do twierdzy brzeskiej, które znajdziemy m. in. w Koroszczynie, Kobylanach i Lebiedziewie. Pozostałością po wielokulturowości tych terenów będą zaś kościoły i cerkwie różnych wyznań, m. in. drewniana, pochodząca z XVII wieku dawna cerkiew unicka w Krzyczewie – dziś kościół świętego Jerzego, cerkiew prawosławna w Kobylanach z XIX wieku, cerkiew neounicka z XVII wieku w Kostomłotach czy prawosławny zespół klasztorny w Jabłecznej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1108