Rowerowa Trasa niebieska: Hrubieszów

Adres:

Hrubieszów

Rozpoczynająca się w Hrubieszowie niebieska trasa rowerowa prowadzi uczestników tej wyprawy przez 50 kilometrów malowniczych terenów nadbużańskich.

Po drodze odwiedzają oni kolejno miejscowości na trasie: Gródek, Czumów, Ślipcze, Kryłów, Małków, Mieniany i Masłomęcz. Trasa rowerowa na tych terenach jest dobrze oznakowana, biegnąc w okolicy Ślipcz pięknie ukształtowanymi skarpami nad przełomem Bugu, pozwalając na podziwianie tej spokojnej i wyjątkowo czystej okolicy, którą upodobały sobie na gniazda lęgowe jaskółki. Ciekawostką historyczną w Ślipczach są trzy tajemnicze kurhany, z których jeden nazywany jest „Mogiłą Chrobrego”. Datowane są na czasy rzymskie lub wczesnego średniowiecza i do tej pory nie zostały dokładnie zbadane, choć właściciel jednej z działek z kurhanem odkrył w ziemi denary Wespazjana i Antoniusa Piusa. W innej miejscowości na tej trasie rowerowej – Mienianach – można z kolei przystanąć na dobrze zachowanym cmentarzu prawosławnym. Wpływy tej religii od lat przeplatają się na tych terenach Polski z katolicyzmem. Znajdziemy tutaj także szczególnie urokliwą klasycystyczną kaplicę rodziny siedmiogrodzkiej Madan de Megura, obecnie wykorzystywaną jako kościół filialny parafii w Czerniczynie. Wielbiciele starożytności szczególnie ucieszą się ze znajdującej się na trasie miejscowości Masłomęcz, znajdującej się na terenie zamieszkiwanym dawniej przez Gotów. Upamiętnieniem znalezisk archeologicznych dokonanych w Masłomęczu jest funkcjonująca do dzisiaj rekonstrukcja Chata Gocka będąca swoistym skansenem, gdzie organizowane są konkursy archeologiczne dla dzieci i młodzieży, wprowadzające je w historię tego miejsca.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1110