Rowerowa Trasa zielona: Hrubieszów

Adres:

Hrubieszów

Położony w Kotlinie Hrubieszowskiej Hrubieszów jest najdalej położonym na wschodzie miastem Polski.

Dzięki malowniczemu otoczeniu to idealne miejsce dla osób lubiących w aktywny sposób wykorzystywać swój czas wolny. W samym mieście mogą obejrzeć zabytki architektury kościoła katolickiego oraz prawosławną cerkiew, zespół dworski należący do rodziny Gołakowskich i zespół pałacowy Kiesewetterów. Wszystkie trasy rowerowe wytyczone wokół Hrubieszowa zaczynają się właśnie w tym mieście. Najkrótsza z nich – trasa zielona – prowadzi uczestników wypraw rowerowych przez 25 kilometrów kolejno przez Gródek, Czumów, Kozodawy, Czerniczyn i z powrotem do Hrubieszowa. Najciekawszą z miejscowości na tej trasie jest Gródek, w którym zachowały się ślady grodziska z VIII-IX wieku. Zgodnie z zapisami w „Kronice” Jana Długosza mieścił się tutaj Wołyń – jedno z najważniejszych siedlisk plemienia Bużan. Nazywany „Królewskim Kątem” Gródek był miejscem, gdzie Bolesław Chrobry ze swoimi wojskami przeprawiał w wyprawie na Kijów w 1018 roku. To także miejsce interesujące dla wielbicieli natury: swoje siedliska mają tutaj bowiem takie gatunki, jak suseł perełkowy i bóbr europejski. W Czumowie, kolejnej miejscowości na trasie, ciekawym zabytkiem jest z kolei pałacyk wzniesiony dla rodziny Podhoreckich w II połowie XIX wieku według projektu dwóch nieznanych włoskich architektów. Obecnie pałacyk jest w rękach prywatnych, a jego wnętrza można obejrzeć po wcześniejszych ustaleniach z właścicielami. W części budynku można także nocować, jest ono zaadaptowane bowiem na gospodarstwo agroturystyczne.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1449