Zespół dworski "Du Chateau"

Adres:

Ulica 3-go Maja 11, Hrubieszów

Będąc w Hrubieszowie możemy oglądać kilka ciekawych dworków oraz pałaców.

Jednym z nich jest Zespół dworski Du Chateau, wybudowany w stylu barokowo-klasycystycznym, znajdujący się przy ulicy 3 Maja. Jego główna, centralna część, posiadająca czterokolumnowy portyk, powstała w miejscu dawnego zamku królewskiego, w 1791 roku. Dwa skrzydła dobudowano później – prawe ok. 1860 roku, natomiast lewe jest dużo młodsze, bo pochodzi z 1941 roku. Pierwszym właścicielem był Franciszek Salezy Potocki. Później dworek przechodził w posiadanie Ignacego Cetnera, a także Aleksandra i Anny z Zamoyskich.  W kolejnych latach zespół dworski należał do Jana Terleckiego. W 1850 roku właścicielem został Piotr Du Chateau – oficer napoleoński. W pałacu w Hrubieszowie zamieszkał jego syn. Z tego samego rodu wywodził się słynny architekt – Stefan Du Chateau, urodzony w 1908 roku. Ze względu na fakt, że dwór otacza jedynie niewielki ogród, obiekt nie podlegał pod zapisy reformy rolnej i pozostał w rękach prawowitych właścicieli. W 1970 roku sprzedali oni dworek Powiatowej Radzie Narodowej. Dzisiaj mieści się tutaj Muzeum im. Księdza Stanisława Staszica oraz Biblioteka powiatowa. Swoją siedzibę ma tutaj także Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie. W Muzeum w Hrubieszowie możemy oglądać kilka stałych ekspozycji. Jedna z nich dotyczy zbiorów archeologicznych, zebranych na terenie Kotliny Hrubieszowskiej. Na drugiej możemy obejrzeć zbiory historyczne, od średniowiecza aż po II wojnę światową. Na kolejnych zebrano eksponaty związane ze sztuką oraz lokalną kulturą. Jeśli interesuje nas historia i kultura tych stron, to warto wybrać się również do sąsiedniej biblioteki, w której zebrano zbiory dotyczące miasta. Niedaleko dworu znajduje się budynek pochodzący z 1920 roku, zbudowany przez ostatnich właścicieli tego terenu. Obecnie działa w nim Fundacja Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1378