Czerwony szlak turystyczny "Na górę Cergowa”

Adres:

Iwonicz-Zdrój

Na górę „Cergowa” wybrać się należy z Iwonicza Zdrój, który jest miejscowością uzdrowiskową z doskonała bazą noclegową i gastronomiczną, tu po wypiciu słynnych wód mineralnych i zwiedzeniu okolicznych zabytków można wejść na czerwony, pieszy szlak biegnący do szczytu pasma Dukielskiego do góry Cergowej.

Szlak to 9 km wędrówka do szczytu górskiego Cergowej. Sama góra to prócz trzeba przyznać niewielkiego rozmiaru to trójgarbne zalesione pasmo, które majestatycznie wznosi się na południowy zachód od Iwonicza-Zdroju. Wielka Góra bo tez i taka nazwą operuje Cergowa składa się z trzech wierzchołków o różnej wysokości: wschodni (681 m), środkowy (683 m) oraz zachodni (716 m). Na stokach góry znajdują się jaskinie typu szczelinowego. Jaskiń jest ok 10 i każda z nich ma inna strukturę, wymiary i charakterystykę. Na szczególną uwagę zasługuje jaskinia Gdzie Spadł Samolot - jej nazwa upamiętnia katastrofę niemieckiego samolotu podczas II wojny światowej. Zlokalizowana jest na północny wschód od połączenia szlaku czerwonego, z szeroką przecinką. Łączna długość korytarzy tej jaskini to 32 m długości. Na terenie góry utworzone są dwa rezerwaty, jeden z nich to Rezerwat Cisy w Nowej Wsi, który zajmuj się ochroną gatunków cisu i innych drzewostanów, drugi to Rezerwat Tysiąclecia na Cergowej Górze, który również ma na celu ochronę leśną takich gatunków jak: olszynka karpacka, wielogatunkowy grąd, jaworzyna górska. Na szlaku zobaczyć można jeszcze źródełko: Złota Studzienka, gdzie jest kapliczka upamiętniająca św. Jana z Dukli oraz niewielki staw nazwany Morskim Okiem. Szlak nie jest trudny, ale bardzo bogaty w różnego typu formy dlatego szczególnie wart uwagi dla tych mniej wprawionych w górskich wycieczkach.

Odwiedziłeś oceń:
(3 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 4613