Góra Żabia

Adres:

Iwonicz-Zdrój

Piękne widoki, bogactwo przyrody, zdrowe powietrze - to największe atuty charakteryzujące uzdrowisko Iwonicz Zdrój.

Atrakcją tego kurortu poza tym, iż jest miejscem uzdrowiskowym jest to, że okolica doskonale nadaje się na organizowanie sobie spacerów i wycieczek pieszych, gdy tylko lubimy taką formę aktywności. Propozycją pieszej wędrówki z Iwonicza Zdrój jest wyjście na pobliską Żabią Górę, na wysokość 550 m. n.p. m. Góra ta, położona jest na południowy zachód od miasta na bezleśnym wzniesieniu wpisała się w krajobraz uzdrowiska. Jednym z wariantów przejścia trasy na Górę Żabią jest propozycja marszu alejką spacerową prowadząca wschodnim stokiem Góry Przedziwnej (553 m. n.p. m.), gdy wyruszamy od „Excelsioru” znanego szpitala uzdrowiskowego. Trasa przejścia na górę zajmie nam około godzinę drogi, pokonamy dystans około 2, 5 kilometra. Drugim wariantem jest wybór trasy oznaczonej znakami czerwonymi prowadzącymi z centrum miasta, czas przejścia jest porównywalnie taki sam, wynosi około 60 minut. Musimy podążać wtedy Aleją Leśną na południe w stronę osiedla Turkówki, mijając wcześniej okolice basenu i skoczni narciarskiej. Przechodząc dalej w stronę skraju Lasu Iwonickiego, po kilku minutach marszu osiągniemy cel - szczyt Góry Żabiej, charakterystyczne wzniesienie pozbawione zarośli. Widok, jaki roztacza się na okolicę z Żabiej Góry to piękna panorama na pasmo trójgarbnej góry Cergowej, zabudowań Dukli oraz Doły Jasielsko-Sanockie, zamknięte pasmami Pogórza, czy tez pobliski las Wólecki a przede wszystkim piękny Beskid Niski. Dalsza wędrówka może być zachętą, jeśli tylko jesteśmy wprawieni w taką formę aktywności, by ruszyć dalej znakami czerwonymi tzw. Szlakiem Beskidzkim w kierunku wsi Lubatowa. Wtedy możemy dotrzeć szlakiem na Górę Cergową, przez Nową Wieś mijając pod rodzę Pustelnię św. Jana z Dukli, którą warto zobaczyć.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2830