Las Grabiński: Szlak Armii Krajowej

Adres:

Iwonicz-Zdrój

Dziedzictwo historyczne Iwonicza Zdrój nierozerwalnie związane jest z tragicznymi wydarzeniami, które rozegrały się na tych ziemiach podczas II wojny światowej w lipcu 1944 roku.

Pobliski Las Garbiński, położony na granicy Iwonicza i wsi Lubatowa, stał się miejscem zbrodni - mordu, jaki dokonali niemiecko ukraińscy żołnierze batalionu SS-Galizien, dowodzeni przez komendanta Engelsteina oraz majora Władimira Najdy. Ofiarami tej zbrodni były 72 osoby, przywiezione tutaj z więzienia w Jaśle, członkowie Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich. By zachować pamięć o tych wydarzeniach, na terenie Iwonicza utworzono biało – czerwony szlak pieszy pamięci tamtych tragicznych wydarzeń. Wędrówka pieszym spacerowym Szlakiem imienia Armii Krajowej, to nie tylko propozycja poznania okolic Iwonicza – Zdrój, ale dziedzictwa historycznego związanego z okolicą. Szlak rozpoczyna się w centrum uzdrowiska Iwonicz – Zdrój. Droga prowadząca nad miastem w stronę lasu, przy wejściu na tereny leśne oznaczona jest bramą, która informuje jak dojść dalej do symbolu tamtych wydarzeń - pomnika na terenie Lasu Garbińskiego. Wyruszając na szlak mamy możliwość dostania się na Cyrenajkę, na którą orientacyjny czas dojścia wynosi około 0:50 minut, przez to miejsce dalej do Lasu Garbińskiego prowadzi szlak. Szlak w Lesie Garbińskim został dokładnie oznaczony, wytyczono podejścia i ścieżki, w niektórych miejscach zastosowano drewniane bariery, by ułatwić podejście, by szlak stanowił trasę dostępną do marszu dla każdego. Przy pomniku na trasie kończącej podejście wybudowano altanę, w której odczytamy na specjalnych gablotach informację o miejscu w którym jesteśmy. Szlak doprowadza nas po 1,5 godzinnym marszu na tereny Lasu Garbińskiego, prowadząc przez Górę Winiarską. Szlak dalej zatacza trasę do Iwonicza, by zakończyć trasę przy historycznej części Iwonicza - drewnianym kościółku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2636