Pijalnia Wód w Iwoniczu Zdroju

Adres:

Plac Karola i Józefa 2, 38-440 Iwonicz-Zdrój

W Dolinie Iwonickiego Potoku, w otoczeniu zielonych wzgórz Beskidu Niskiego położone jest jedno z najstarszych, najbardziej renomowanych uzdrowisk – Iwonicz - Zdrój, które uzyskało prawa miejskie w 1937 roku.

Lecznicze właściwości występujących tutaj wód mineralnych spowodowały, że naturalne skarby stanowią tutaj - źródła wody chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowej oraz jodkowe i bromkowe. Iwonicz zyskał na znaczeniu jako miejsce uzdrowiskowe, a pijalnia wód pierwotnie była miejscem gdzie odbywały się kąpiele borowinowe. Pod koniec XIX wieku za sprawą Karola Załuskiego (hr.) powstała w centrum Iwonicza pijalnia wód mineralny. Obiekt pijalni został dwukrotnie przebudowany, pierwotnie w w roku 1922 oraz w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Zlokalizowana pod numerem 2 przy Placu Karola i Józefa Pijalnia Wód Mineralnych jest obiektem wzniesionym na planie prostokąta, utrzymana została w stylu oranżerii, z zachowanymi w fasadzie frontowej oraz bocznej arkadami. Budynek ten, zdecydowanie od innych tego typu budowli wznoszonych w uzdrowiskach wyróżnia charakterystyczny szczegół tego miejsca - zachowane zostały podcienie i malowniczy wewnątrz deptak. Na uwagę iwonickiej pijalni zasługuje bogactwo wnętrz pijalni z wyróżniającymi ją dekoracjami geometrycznymi, co jest przykładem architektury nawiązującej do klasycyzmu. Szczególnie wyróżniono w Iwonickiej Pijalni detale, po to, by zachować ogrodowy charakter miejsca. Iwonicka Pijalnia Wód Mineralnych to nie tylko miejsce spotykania się kuracjuszy na zabiegach kuracji pitnej. Wody iwonickie eksploatowane są z 11 źródeł, głównie nowo odwierconych. Pijalnia, to także miejsce, gdzie możemy zaopatrzyć się w produkty lecznicze i kosmetyczne sygnowane uzdrowiskiem, miedzy innymi iwonicką sól leczniczą. Na wyższej kondygnacji obiektu mieści się Galeria Sztuki „Pasaż” . Pijalnia Wód Mineralnych posiada bezpłatny dostęp do sieci Wi-Fi.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2761