Pomnik rozstrzelanych przez SS w 1944 roku w Lubatowej

Adres:

Lubatowa

W południowo wschodniej części Polski, w otoczeniu niewielkich wzniesień Beskidu Niskiego na terenie gminy Iwonicz – Zdrój położona jest wieś Lubatowa, składająca się z kilku przysiółków.

Na przestrzeni wieków wieś była związana ze ścieraniem się wielu kultur i narodów. Czas II wojny światowej dla mieszkańców tej miejscowości to okres, który do dziś po tamtych tragicznych latach pozostawił wiele śladów. W pobliskim Lesie Grabińskim koło Iwonicza w lipcu 1944 roku zastrzelono 38 mieszkańców wioski, którzy wcześniej zostali aresztowani. Był to odwet Niemców za wcześniejszy zamach partyzancki kilku mieszkańców wioski na Paula Diebala, krwawego komendanta Schutzpolizei w Dukli. Wielu mieszkańców Lubatowej straciło życie podczas tych działań oraz wojny. Chcąc zachować ich pamięć i ku ich czci, w hołdzie tym, którym zostało w sposób brutalny odebrane życie w Lubatowej wystawiono pomnik projektu Stanisława Jakubczyka, pochodzącego z tej miejscowości malarza i rzeźbiarza, który nadzorował prace przy powstawaniu tego dzieła. Pomnik – Mauzoleum rozstrzelanych przez Galizien w 1944 roku znajduje się przed kościołem w Lubatowej. Murowana kamienna podstawa pomnika zawiera sarkofag, którego szczyt wieńczy płaskorzeźba orła, poniżej sylwetki orła widnieje napis: „Chwała Poległym”. Na pomniku na zewnętrznych ścianach umieszczono dwie tablice z sylwetkami żołnierzy i osób cywilnych, upamiętniające zamordowanych w Lesie Grabińskim oraz Wawrzycach w 1944 roku. Przed sarkofagiem na podłużnej ścianie znajduje się symbol – płaskorzeźba żony i matki z dziećmi, która opłakuje męża. Druga strona pomnika, tylna przedstawia dwie płaskorzeźby aniołów, pod którymi znajduje się kamienne tabliczki z krzyżem. Wokół tylnej częsci pomnika wykonano kamienne cokoły zabezpieczenia, połączone łańcuchami, tylna część terenu poniżej pomnika wyodrębniona została zielonym skwerem, odpowiednio zabezpieczona.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1840