Stary Pałac w Iwoniczu Zdroju

Adres:

Al.Torosiewicza 2, Iwonicz-Zdrój

Centrum uzdrowiska Iwonicz - Zdrój stworzone zostało przez zwarty, piękny i zabytkowy drewniany zespół architektoniczno przestrzenny.

Uchodzi on w Polsce za jedyny, zachowany w autentycznym stanie i tak charakterystyczny dla budownictwa uzdrowiskowego zespół obiektów drewnianych, który wciąż możemy podziwiać ze względu na kunszt artystyczny. Iwonicki Stary Pałac stanowi jeden z elementów tych zabytkowych budowli tworzących zespół. Najstarszym zabytkowym obiektem w Iwoniczu Zdrój jest - Stary Pałac, zlokalizowany przy Al. Torosiewicza. Pałac znajduje się w centrum miasta, w pobliżu deptaku uzdrowiska i parku zdrojowego. Budynek „Modrzewiowego Pałacu” - tak dawniej nazywano tą rezydencję, zaprojektowała profesor Amelia z Ogińskich Załuska, jedna ze współzałożycieli uzdrowiska (żona Karola Załuskiego). Obiekt został wzniesiony w 1837 roku, pierwotne miał charakter letniej rezydencji przystosowanej dla hrabiostwa Załuskich, stąd określenie pałacu letni. Pałac powstał w stylu późnoklasycystycznym, na palnie prostokąta, jest obiektem drewnianym, posiada dwie kondygnacje. Pałac powstał w stylu palladiańskim, funkcjonalność zastosowanych rozwiązań widoczna jest w bryle budynku: jest obiektem dwukondygnacyjnym, fasada frontowa skrywa cztero kolumnowy portyk (ganek) wsparty na mocnych, grubych filarach posadowionych na wysokości pierwszego piętra, filary połączone zostały ze sobą w górnej części arkadami. Analogicznie, tylna fasada budynku posiada loggię na wysokości pierwszego piętra wspartą filarami. Z biegiem czasów, pałac zmienił swoje pierwotne przeznaczenie, utracił swoje funkcje mieszkalne i recepcyjne. Obecnie jest wykorzystywany jako obiekt użyteczności publicznej, znajduje się w nim dyrekcja i administracja Uzdrowiska Iwonicz - Spółka Akcyjna. Jak na obiekt zabytkowy przystało, pałac poddany został opiece konserwatorskiej. Piękno zastosowanej architektury urzeka i zachęca, by zobaczyć go z bliska, gdy zdecydujemy się przybyć do Iwonicza Zdrój. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania z zewnątrz.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1684