Szlak turystyczny: Cergowa – Iwonicz-Zdrój – Tokarnia

Adres:

Iwonicz-Zdrój

Trasa Cergowa (716 m n. p. m.) – Lubatowa – Iwonicz-Zdrój – Rymanów-Zdrój – Puławy – Tokarnia (778 m n. p. m.) to krótki fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Jest to szlak pieszy prowadzący przez ciężki górski i zalesiony teren. Wędrówkę górską najlepiej jest rozłożyć na kilka dni, żeby móc prócz obcowania z przyrodą i potęgą górskiego krajobrazu móc nacieszyć się widokiem zabytków i móc porozmawiać z lokalną bardzo życzliwą społecznością. Wędrówkę należy rozpocząć od Cergowej najwyższego szczytu w okolicy wznoszącego się w paśmie Beskidu Dukielskiego, gdzie występują liczne jaskinie. Dalej trasa prowadzi do Lubatowej, niewielkiej wioski z kościołem parafialnym z 1921 roku, stąd biegnie droga do Iwonicza Zdrój, którego specjalnie nie trzeb zachwalać, ponieważ jest to jedno z najstarszych w kraju uzdrowisk, gdzie leczy się chorych głównie dzięki leczniczym właściwościom lokalnych wód. Przeważają wody mineralne chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowe, jodowe, bromowe i borowinowe. W Iwoniczu zobaczyć można słynny Dom Zdrojowy, pawilony z ujęciem wody pitnej, wille w stylu szwajcarskim i wiele innych atrakcji. Dalej kierujemy się do Rymanowa, również miejscowości uzdrowiskowej skąd trasa biegnie do Wisłoczka gdzie płynie Wisłok dopływ Sanu. Stąd szlak wiedzie lesistymi terenami pasma Bukowicy by skoczyć na wzniesieniu o wysokość 778 m, czyli na szczycie Tokarnia. Tam idziemy wzdłuż wspaniałego, dużego rezerwatu przyrodniczego utworzonego w 1996 roku. ,,Bukowica’’ to rezerwat zajmujący ok 292 ha.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1919