Szlak turystyczny "Do Kościółka w Klimkówce"

Adres:

Iwonicz-Zdrój

Kościółek w Klimówce to bardzo ciekawy przykład lokalnej architektury i podejścia społeczności do wiary i obrzędów religijnych.

Sama miejscowość położona jest 4 km od Rymanowa i niedaleko uzdrowiskowego Iwonicza Zdrój. Najstarsze zapiski mówią, że wioska istniała już w XIII wieku, stąd też bogata i pełna zawirowań historia zarówno wsi jak i funkcjonujących w niej budynków. Na szczególna uwagę zasługuje kościół filialny pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Pana Jezusa Ukrzyżowanego, który został wybudowany w 1868 roku, co związane było z lokalnymi legendami dotyczącymi znalezienia krucyfiksu, który miał taka moc, ze nawet woły, które pomagały przy jego wyoraniu nie dawały temu rady. Inne zapiski mówią, że mały kościółek istniał tu już wcześniej tj. ok 1349 roku. Obecny kościół był wielokrotnie remontowany. We wnętrzu znajdują się: wykonany w drewnie neobarokowy ołtarz główny z cudowna figurka Jezusa Ukrzyżowanego. Obok kościółka bije cudowne źródełko, którego woda uzdrawia chorych, szczególnie tych cierpiących na choroby oczu. Przez ten cudowny znak kościółek w Klimówce stał się celem pielgrzymek ludności z okolic w szczególności w okresie wigilijnym oraz przy okazji odpustu Znalezienia św. Krzyża, który przypada na 3 maja. Kościół prócz ciekawych zabytków architektonicznych i wartościowych dzieł sztuki stał się też miejscem do którego wędrują ludzie potrzebujący pomocy. Tak więc spacer do tego miejsca czy z Rymanowa czy z Iwonicza, nie jest ani długi ani uciążliwy, a może przynieść wiele doznań zarówno tych duchowych jak i rekreacyjnych.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2511