Szlak turystyczny "Do Lasu Grabińskiego i kościoła w Iwoniczu"

Adres:

Iwonicz-Zdrój

Szlak prowadzący z Lasu Grabińskiego i kościoła w Iwoniczu to szlak o długości 9 km.

Czas przejścia to od ok 1,20 h do 2,5 godziny. Las Grabiński to obszar położony na pagórku na granicy miejscowości Iwonicz i Lubatowej oraz Lubatówki. Podczas II wojny światowej w tym lesie 24 lipca 1944 roku niemiecki komendant batalionu SS-Galizien w Iwoniczu oraz inne osoby z tym ruchem związane rozstrzelały 72 więźniów przywiezionych z więzienia w Jaśle. W 1945 roku odbyły się w tym lesie uroczystości pogrzebowe, z uroczystym przeniesiemy trumien do rodzinnych cmentarzy poległych osób. Szlak posiada oznaczenie koloru biało- czerwonego, im. Armii Krajowej. Ścieżka biegnie spod Placu Oczki w Iwoniczu, dalej ścieżka prowadzi górskimi pagórkami wzdłuż taki wzniesień jak Cyranejka i Winiarska. Ta część trasy jest niezwykle malownicza ponieważ z tych wyższych punktów widać świetnie panoramę Iwonicza Zdrój. Z prawej stronie wędrując dalej należy ominąć g. Ispak i iść wzdłuż łąk w dół. Koniec trasy to obiekt kościoła w Iwoniczu p. w. Wszystkich Świętych. Kościół powstał za sprawą fundacji M. Iwanickiego. Początki świątyni datowane są na 1464 rok. Budowla powstała z drewna modrzewiowego, z czasem zbudowano murowaną zakrystię, która miała na celu ochronę kościelnych dóbr. W ołtarzu obecne są bogato zdobione rzeźby przedstawiające św. Piotra i Pawła oraz Pietę. W nawie bocznej umiejscowiony jest ołtarz główny, który powstał w XV wieku. Wędrówka tym krótkim i niezbyt czasochłonnym szlakiem może nie tylko dać odpoczynek na łonie natury, ale również możliwość obcowania z lokalną architekturą.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1383